IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Ядосан си? Брой до 10! Ефектът от потискането на емоции

Съществуват различни стратегии за регулирането им

pixabay

pixabay

Когато си ядосан, преди да направиш каквото и да е било, брой до 10. Всички сме чували това правило. Причината за неговата популярност е, че то е част от съвсем естествена стратегия за емоционално регулиране: стратегия, която използваме, за да се опитаме да направим некомфортните мисли и чувства по-управляеми.

Съществуват различни стратегии за регулиране на емоциите, но не всички са еднакво ефективни. Докато някои хора опират до медитация и тренировки, за да се справят с интензивните си чувства, други се обръщат към алкохола или наркотичните вещества. В края на краищата, хората с адаптивни умения за регулиране на емоциите могат да контролират и своите реакции по време на емоционален стрес, които биха довели до неприемливи форми на поведение, като например самонараняване или физическа агресия, пише Puls.bg.

Една от най-разпространените форми на емоционален контрол е потискането на емоции. Изследователите в областта на психологията от десетилетия насам се опитват да разберат ефектите от подобен тип психологически стратегии.

Известен експеримент от 1987 г. в Journal of Personality and Social Psychology включва група от хора, инструктирани да не мислят за бели мечки, и група от участници, които са инструктирани да мислят за всичко, включително за бели мечки. Като резултат, групата, която е потискала мислите си за бели мечки, всъщност е била изложена на обратен ефект - накрая е генерирала повече мисли за бели мечки, отколкото групата, на която е било позволено да мисли свободно.

С други думи, въпреки че изблъскването на мислите и чувствата е естествена реакция, в края на деня никой не е застрашен от порочния кръг, до който подобна стратегия може да доведе. Някои изследователи дори смятат, че хората с психологически състояния като гранично личностно разстройство, посттравматично стресово разстройство и обсесивно-компулсивно разстройство, всъщност постоянно се борят с болезнени емоции, използвайки подобни стратегии.

Несъмнено контролът върху емоционалните състояния е важна еволюционна способност, но не всяка форма на контрол ще даде здравословни резултати. Решението в края на краищата опира до научаването на нови и по-здравословни начини за регулиране на емоциите. Например, разсейването от болезнена емоция чрез ангажиране с дейности, които обичате, може да бъде по-ефективен начин за регулация.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата