IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Откриха нов вид жаба, дълга... 2,5 см.

Видът обитава горите на планина Ароа във Венецуела

pixabay

pixabay

Изследователи откриха в северната част на Венецуела нов вид миниатюрна жаба, която се среща единствено по тези места, съобщава Франс прес.

Животното, което по размер не надвишава 2,5 сантиметра, беше кръстено Mannophryne molinal в памет на видния венецуелски херпетолог Сезар Молина /1960-2015/. Характерно за новооткрития вид е черната ивица, която преминава през гушата на земноводното. Женските екземпляри са значително по-големи от мъжките, установи екипът на Мигел Мата от Централния университет във Венецуела, осъществил изследването.

Този вид жаби обитава горите на планината Ароа в щата Яракуи в северната част на Венецуела. На гърба на Mannophryne molinal се забелязват краски, вариращи от кафяво до сиво и тъмнозелено. Коремчетата на самците са бели, а гушите им са сивкави. Женските екземпляри са с по-пъстра окраска по коремчетата и са с по-отчетлива черна ивица под гушата.

След обстоен анализ на снимков и звуков материал учените стигнали до извода, че са се натъкнали на нов вид от познатите досега 19 разновидности на рода Mannophryne.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата