Представяте ли си жена да ръководи цяла държава? В днешно време този въпрос не само ще звучи нелепо, но дори някои хора ще бъдат обидени. Но преди движения като #MeToo, феминизма и борбата за равенство, този въпрос е звучал напълно правдоподобно. И най-вероятно отговорът му е бил "Не, разбира се", след което ще последва бурен смях от страна на влиятелни мъже с пури в устата и уиски в ръката.
Точно в това време обаче се появява една жена, която успява да се противопостави на всички стериотипи и да застане начело на една от най-великите империи в света. Говорим, разбира се, за Маргарет Тачър, която през 1979 година пише история като става първата жена министър-председател на Великобритания.
Но историята й с парламента не започва тогава. Тя започва да прави опити да влезе в голямата сграда още през 1950, но претърпява няколко поредни загуби. 9 години по-късно обаче печели място сред най-влиятелните личности в страната и оттогава започва своето пътешествие към властта. Речите й веднага се превръщат в исторически. "Всеки човек е има правото да работи това, което иска, да харчи парите си, да притежава имот и държавата да му служи, а не да е негов господар - това са британските девизи".
Като първата жена министър-председател, тя прокрадва закона за правото на медиите да отразяват срещите на парламента.
Съветският съюз я наричат "Желязната лейди" - име, което тя толкова харесва, че започва сама да се определя като такава. Най-важната битка по време на мандата й е тази за Фолклендските острови - британска колония, нападната от Аржентина през 1982 година. Само няколко месеца след атаката, войниците на Тачър успяват да си върнат местността и войната приключва.
Още за живота на Маргарет Тачър четете в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.