Всеки от нас мечтае за здрава, плътна и лъскава коса. Вече ни е писнало да виждаме огромната топка косми по четката след всяко ресане, заплетените и сухи краища, както и нежеланото накъдряне.
Истината е, че голяма част от проблемите си ги причиняваме сами, използвайки твърде често стилизиращи продукти или топлинни уреди, постоянната смяна на цвета и грешния график на къпане. Като добавим и косопада, причинен от коронавируса, нещата стават още по-сложни и изглежда така, сякаш няма изход от ситуацията.
Понякога редовното миене с шампоан и балсам не е достатъчно, за да ви осигури най-лъскавата и здрава коса. Тогава на преден план излиза дълбокото почистване. Да, точно така, процесът, който сме свикнали да асоциираме с лицето, може да бъде приложен и върху косата. Но какво точно означава това?
Какво е дълбоко почистване на косата?
Според сертифицирания дерматолог Денди Енгелман, дълбокото почистване е лечение за коса, което ексфолира мъртвите клетки на кожата и разгражда натрупването им в скалпа и косъма. По този начин то предотвратява проблеми като пърхот, сърбеж и накъсване на косата. Енгелман казва още, че дълбокото почистване подготвя косата ви да абсорбира съставките и ползите от другите ви продукти и създава по-здрав и блестящ косъм.
„Вашата коса трябва да блести. Естественият ѝ блясък ще бъде разкрит, а скалпът ви ще бъде изключително чист“, казва Анабел Кингсли пред Real Simple.
Макар че всичко това звучи страхотно на теория, необходимо ли е да правим дълбоко почистване на косата си? За да разберем отговора на този въпрос, д-р Енгелман и д-р Кингсли ни разказват какво точно означава този процес и дали трябва да го правим.
Какво включва дълбокото почистване на косата?
Дълбокото почистване надхвърля обикновения шампоан за почистване на косата и скалпа. Докато редовното миене на косата премахва мръсотията и излишното омазняване, то все още може да допринесе за натрупването на продукта, вместо да го разгражда, както се случва при дълбокото почистване. Редовните измивания също не предоставят на скалпа вида грижи, от които той се нуждае за оптимално здраве и растеж на косата.
Д-р Енгелман казва, че лечението за дълбоко почистване включва ексфолиране, избистряне и хидратиране на косата и скалпа. Ексфолиращият процес повдига мъртвите кожни клетки и натрупаните мръсотия и масла, за да не се запушват порите. Избистрянето премахва остатъците от продукта, които все още може да са полепнали по кичурите. Хидратацията заключва влагата, така че косата ви да не се изсушава.
Още по темата за дълбокото почистване ще откриете в материала на Tialoto.bg
Източник: Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.