В случай, че сте забравили, микробиомът е особено интересна и популярна тема в грижата за кожата. В предишни години фокусът бе по-скоро върху по-дълбоките слоеве на кожата, произвеждащи колаген. Сега обаче вниманието е върху самия повърхностен слой и неговите микроорганизми и бактерии.
„Кожата ни има сложна комбинация от много микроорганизми – като бактерии, вируси, гъбички и дори акари – които живеят в симбиоза, наречена кожен микробиом“, казва дерматологът д-р Анар Микалиов. Допълва, че тези организми предотвратяват свръхрастежа на патогенни микроби и произвеждат молекули, полезни за кожата.
Всички изброени микроби са от съществено значение за флората на кожата и я поддържат да функционира правилно. Когато вашият микробиом е компрометиран, възникват проблеми под формата на възпаление. Тъй като пробиотиците са толкова полезни за вашата чревна флора, има смисъл те да влияят и на вашата кожна флора, нали? Очевидно индустрията за красота също мисли по този начин, имайки предвид изобилието от пробиотични и пребиотични продукти, пуснати през последните години.
Остава обаче въпросът – Колко ефективни са пробиотиците и пребиотиците за вашата кожа?
Пробиотици в грижа за кожата
И така, какво представляват пробиотиците? Това са живи организми, които са от полза за здравето на своя гостоприемник. Доказано е, че тези добри бактерии укрепват имунната система и подобряват усвояването на храната.
Когато се използват в грижата за кожата, пробиотиците балансират и подобряват микробиома ѝ. Когато той не е балансиран, кожата може да прояви различни възпалителни кожни състояния като акне и атопичен дерматит. Идеята на пробиотичната грижа за кожата, подобна на пробиотиците в храната, е да се добавят бактерии върху кожата, за да се подобри или да се възстанови микробиомът.
Според дерматолози обаче има лека уловка в цялата тази история. Те споделят, че повечето пробиотични формули за грижата за кожата не съдържат живи пробиотични организми, а по-скоро лизати или ферментирали екстракти. Ето защо все още има много спорове относно предефинирането на термина „пробиотици“ в грижата за кожата, тъй като използването на живи организми в продуктите е голяма пречка за срока на годност и формулировката на продукта. Тези лизати и ферментирали екстракти всъщност са по-близки до постбиотиците.
Експертите казват, че лизатите съдържат молекули, разградени от пробиотиците в живо състояние. Те често са богати на хранителни вещества и включват успокояващи антиоксиданти, аминокиселини, полизахариди, антимикробни пептиди, ензими, витамини и други полезни за кожата вещества.
Кожата през зимата – какви материи да носите, за да е добре хидратирана?
Гримиране при суха кожа – със седем лесни стъпки
Красота през 2023 – 13 цели в грижата за кожата
Като цяло, ако вашият микробиом не е балансиран от използването на сурови формули, пробиотиците могат да бъдат полезни бактерии и хранителни вещества, които работят за успокояване на възпалителни кожни проблеми.
Още за предимствата на пробиотици и пребиотици в грижата за кожата ще откриете в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.