Всеки родител (или почти всеки), когато го питат какво иска да стане детето му, отговаря: „добър човек“. Това е съвсем естественото желание на всеки нормален човек – да отгледа добро и съвестно човешко същество. Но при добротата, както и при други човешки качества има един важен показател – дали е в повече. Ще кажете как може добротата да е в повече, или си добър, или не си. Оказва се, че има огромно значение колко добри сме и в какво се изразява нашата доброта. Защото, когато тя е прекомерна и е насочена към всеки, може да се окаже, че вредим на самите себе си.
Как разбираме това? Има някои индикатори в живота, които ни показват дали прекомерната ни доброта ни вреди. Вижте дали съответстват и при вас.
Хората злоупотребяват с вас
Когато сте твърде добри с другите, някои започват да мислят, че това е признак на наивност. И постепенно започват да злоупотребяват с тази ваша черта. Ако усетите подобно поведение, отдръпнете се навреме, преди да са ви наранили сериозно. Поставете лични граници с хората около вас и не им позволявайте да ги нарушават. Това не означава да не се отзовавате, когато някой има нужда от помощ или съвет. Но ако позволите да ви използват за кошче за душевни отпадъци, от това ще страдате само вие.
Емоционално нестабилни сте
В стремежа ви да изслушвате всички и да сте на разположение, емоционалното ви състояние може сериозно да пострада. Попивайки от чуждите емоции, страхове и проблеми, това неминуемо се отразява и на вашето състояние. Ако усещате често, че сте нестабилни емоционално, дори и психически, замислете се дали не прекалявате с добродушието.
Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.