Все още не е напълно ясно кога отново ще можем да посетим концерт на любимите си изпълнители, но група германски учени ще се опитат да установят дали това може да се случи по-скоро, отколкото очакваме.
Те планират да организират концерт, на който ще използват всичко - машини за мъгла, флуоресцентни средства за дезинфекция на ръцете и устройства за проследяване на контакти - за да се определи дали е възможно да се провеждат големи закрити събития, без да се разпространява новият коронавирус. На събитието ще бъдат поканени 4000 доброволци.
Учените от Martin Luther University of Halle-Wittenberg ще поканят меломаните на концерт на германската звезда Тим Бендзко в Лайпциг на 22 август. Проектът им ще струва близо 1,1 милион долара и носи името Restart-19.
"Ще се опитаме да разберем, дали има път между старото и новото нормално, което ще позволи на организаторите да съберат достатъчно хора в една закрита зала, за да не претърпят загуби", казва Щефан Мориц, координатор на проекта, пред The Guardian. Според екипa от учени, забраната за събиране на голяма публика заради коронавируса представлява заплаха за доходите на много музиканти и атлети, които разчитат на тълпите, за да получават пари, пишат от Deutsche Welle.
Напоследък събитията с голяма публика са редки заради пандемията. Последните, които видяхме, бяха на ръгби мач в Нова Зеландия, която се похвали, че е елиминирала вируса. На спортното събитие присъстваха 20 хил. души. А миналият месец Доналд Тръмп започна предизборната си кампания с митинг в Тулса, Оклахома. Там имаше около 6 200 присъстващи. Но масово големите събития бяха отменени по целия свят.
Онези, които искат да участват в Restart-19, трябва да са между 18- и 50-годишни и да представят отрицателен тест за COVID-19 направен до 48 часа преди експеримента. Те ще трябва да носят маски и ще преминат през три концерта - един без социална дистанция, един с по-бавен вход и стриктна хигиена и трети, на който участниците ще стоят възможно най-далеч един от друг, за да има социална дистанция.
Учените планират да събират информация по много различни начини, като един от тях е участниците да предават данни на всеки пет секунди за това къде се намират в стадиона с помощта на преносимо устройство за проследяване на контакти. Те ще използват флуоресцентни средства за дезинфекция на ръцете, така че учените с UV светлини ще могат да видят кои повърхности са били докоснати и "стават особено опасни" за предаване на вируса. Ще има машина за мъгла, чрез която ще се визуализира как коронавирусът може да се разпространява от аерозолите.
Учените твърдят, че рискът да се заразиш с COVID-19 на концерт е малък, но забавлението не е напълно безопасно. Вече 878 души са се регистрирали като доброволци в експеримента, а учените се надяват, че ако всичко мине добре, резултатите ще станат ясни през октомври.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.