Тежко въоръжена полиция, подкрепления от Дания и Норвегия, засилени проверки: властите в Малмьо, третия по големина град в Швеция, са готови да посрещнат в началото на май "Евровизия" с "видими" мерки за сигурност, предаде АФП.
Участието на Израел в музикалния конкурс предизвика протести, тъй като войната в Газа навлиза в седмия си месец. В Малмьо живее голяма част от шведското население от палестински произход. Най-малко шест организации са подали заявления за участие в демонстрации срещу израелското присъствие на конкурса. За властите в града, чието население наброява 362 133 души от 186 националности, обстановката е под контрол, отбелязва още Франс прес.
Градът очаква над 100 000 посетители в дните на "Евровизия 2024". Но те ще трябва да преминат през проверки за сигурност, подобни на тези на летището, когато влизат в заведенията в града. "Има високо ниво на заплаха в комбинация с много хора", каза Пер-Ерик Ебестал, директор по сигурността на Малмьо.
Полицейското присъствие ще бъде засилено - без да се съобщава броят на мобилизираните полицаи, но с подкрепления от съседните Норвегия и Дания. Служителите на реда ще бъдат по-тежко въоръжени от обичайното. "Ситуацията по света е сложна", казва и Петра Стенкула, началник на полицията в Малмьо. "Готови сме за всичко, което може да се случи", пише Сега.
Европейският съюз за радио и телевизия (EBU), който организира конкурса, се противопостави на призивите за изключването на Израел заради войната в Газа. Голяма част от вниманието ще бъде насочено към представителката на страната Еден Голан и песента й Hurricane, докато на мястото на събитието са планирани множество пропалестински протести. Израел беше допуснат до участие едва след като се съгласи да промени текста на песента си October Rain, който беше счетен за твърде политически и в разрез с правилата. Сега мелодията е същата, но текстът - друг.
ЕBU определя "Евровизия" като неполитическо събитие и настоява, че надпреварата е между телевизионни оператори, а не между правителства. Въпреки това той забрани на Русия през 2022 г. да участва в конкурса, след като няколко европейски оператора призоваха страната да бъде изключена след нахлуването й в Украйна.
Организаторите са изправени пред риск от прерастването на протестите в насилие, засилени терористични заплахи в страната и повишено напрежение с Русия след влизането на Швеция в НАТО. Скандинавската страна се присъедини към алианса през март, две години след руската инвазия в Украйна. В отговор Русия заплаши да предприеме "политически и военнотехнически контрамерки".
В центъра на Малмьо редом с официалните афиши за "Евровизия" са разлепени и протестни плакати, възпроизвеждащи същия цветен дизайн, като наименованието на конкурса е заменено с "Геноцид" и призиви като "Израел вън от "Евровизия" или "Евровизия" вън от Малмьо". Палестинецът Орва Кадура, който живее в града и един от организаторите на протестите, каза, че израелската делегация е "тук, за да представлява Израел и неговото правителство, което в момента извършва геноцид".
Песенният конкурс "Евровизия" започва на 7 май с първи полуфинал, последван от втори полуфинал два дни по-късно и финал в събота, 11 май. България не участва за пореден път.