Вече седмица не спират скандалите около изложбата в столична галерия, която се оказа пълна с експонати, които не са имитации, нито репродукции, а чисто плагиатство на други много известни произведения.
Според художествения критик Филип Зидаров, син на Любен Зидаров, в арт средите се говори за три основни хипотези за шокиращата ситуация.
Първата хипотеза е, че колекционерът Х купува за жълти стотинки колекция, която знае, че не е автентична. Намира експерти, които знаят това, но издават сертификат, а след това въпросната колекция е препродадена на трето лице или институция за много повече пари.
Втората хипотеза, разказва Зидаров, е, че колекционерът Х е недолюбван от другите в арт средите, защото е нов. Някой му спретва номер, като му пробутва фалшива колекция без знанието на експертите и той отпада от играта и пазара на произведения на изкуството.
Третата версия, която според изкуствоведа е най-вероятна, е някой с колосално чувство за хумор да е създал цяла колекция, за да си направи шега с цел да насояи вниманието към състоянитео на пазара на изкуството.
"Всички знаем, че има фалшиви сертификати. Сюрреалистичността на пазара на изкуството е показателна за ситуацията, в която живеем", коментира експертът.
Зидаров отбеляза, че не може да си представи, че колегите му са направили тези оценки умишлено, а според него по-скоро става въпрос за непрофесионализъм. "Сертификатът няма никаква юридическа стойност и експертът не може да бъде подведен под отговорност, защото това е просто негово мнение", припомни той.
Неговата препоръка е да се направи публичен сайт с всички произведения на изкуствата в музеите, на който да се правят проверки на картините и да се избягват подобни случаи. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.