IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Very nice! След години на възмущение Казахстан заобича Борат

Те използват крилатата фраза на героя за своята туристическа кампания

Снимка: Flickr

Снимка: Flickr

Когато първият филм "Борат" излиза по кината, хората в Казахстан са ядосани. Властите в страната дори заплашват да съдят създателя на лентата - Саша Барън Коен. Но сега, когато в Amazon излезе вторият филм за придобилия популярност измислен казахстански журналист, родината му най-накрая го заобича. Министерството на турзима дори реши да използва фразата на Борат "Very nice" (Много хубаво), в своите туристически кампании. 

Kazakhstan? Very nice! е новият туристически слоган на страната, а в поредица от клипове, чужденци обикалят из популярни дестинации в страната, консатирайки Very nice!

"Природата на Казахстан е много хубава. Храната е много хубава. И хората, въпреки шегите в "Борат", са много добри", казва Кайрат Садвакасов, изпълнителен директор на бюрото по туризма в Казахстан. Той е убеден да използва крилатата фраза от американеца Денис Кийн и неговия приятел Йермек Утемисов. Те представят идеята и създават рекламите, твърдят от New York Times.

Отговорът на потребителите в социалните мрежи е положителен, като мнозина казват, че рекламите се възползват от популярността филма и изпращат положително послание. "Браво. Чудесен начин да използвате публичността, създадена от комик, и да я превърнете в положително послание", пише един от потребителите.

Но и излизането на втория филм за Борат не се размина без драма. Американската казахстанска асоциация обвини филма в популяризиране на "расизма, присвояването на културата и ксенофобията". В писмо, изпратено до Amazon, групата попита: "Защо нашата малка нация е плод на обществени подигравки?"

В Казахстан над 100 хил. души подписаха онлайн петиция с искането за спиране на филма, само след появата на първия трейлър. "Те напълно оскверняват и унижават Казахстан и достойнството на казахстанската нация", се казва в петицията.

В социалните мрежи лентата бе определена като "глупава американска комедия“.

Когато първият филм за Борат беше пуснат през 2006 г., властите забраниха филма да се излъчва в Казахстан, DVD-то също не бе пуснато в продажба, а уебсайта му бе блокиран. Според длъжностни лица филмът изобразявал Казахстан като расистка, сексистка и примитивна държава.

Във филма Борат се хвали с кръвосмешение и изнасилване. Той също се шегува, че бившата съветска нация има най-чистите проститутки в света.

Лентата предизвика и възмущение в Румъния, където цяло село заяви, че се чувства "унижено". Селото е използвано като фон за къщата на Борат. Жителите споделят, че им е казано, че филмът ще бъде документален, но вместо това са изобразени като изостанали хора и престъпници.

Години по-късно обаче правителството на Казахстан благодари на Саша Барън Коен за стимулирането на туризма в страната. И през 2012 г. външният министър по това време Ержан Казиханов заяви, че е "благодарен" на Борат за "съдействието за привличане на туристи" в страната, като добави, че 10 пъти повече хора кандидатстват за визи, за да отидат там.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Артф@кти
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата