След 17 години съдебна битка гръцката държава си е върнала стотици откраднати артефакти от неолита до Византийската империя. Това съобщи гръцкият министър на културата Лина Мендони, информира БНР.
Битката за връщането в Гърция на 351 исторически артефакта започна през 2006 г. след разследване на гръцките и чужди власти на британеца Робин Саймс - един от най-крупните търговци на антики и ключова фигура в незаконната търговия с исторически предмети.
Обширната колекция, върната на Гърция, включва статуетка от епохата на неолита, издълбана от бял камък, датираща от четвърти век преди Христа.
Сред историческите предмети е и бронзова статуя на Александър Македонски от втори век след Христа, която последно е била притежание на известен британски търговец на антики.
Други значими находки са също раннокикладска фигура, датирана между 3200 и 2700 г. пр. Хр., повредена мраморна статуя на архаична кора от 550-500 г. пр. Хр.
Развръзката днес е резултатът от поредната битка на гръцката държава за връщане на плячкосани през годините артефакти, свързани с нейната история, намиращи се в частни колекции по целия свят.
По-рано тази година се появиха съобщения, че гръцкото правителство и Британският музей са в напреднали преговори за връщането на мраморите Елгин от Партенона в Атина. Древните скулптури са били взети от гръцката столица в началото на 19 век от британския дипломат лорд Елгин и оттогава се съхраняват в Британския музей.