IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Откриха тунели за риболов на 4000 години

Те са строени от предшественици на маите

Снимка БГНЕС, архив

Снимка БГНЕС, архив

Много преди древните маи да построят храмове, техните предшественици вече са изграждали сложна инфраструктура на полуостров Юкатан в Централна Америка.

С помощта на дронове и изображения от Google Earth археолози са открили мрежа от канали на възраст 4000 години в днешен Белиз, съобщи Science Advances.

„Снимките от въздуха бяха от решаващо значение за идентифицирането на този наистина характерен модел от зигзагообразни линейни канали“, които се простират на няколко километра през влажните зони, каза съавторът на изследването Елинор Харисън-Бък от Университета на Ню Хемпшир.

След това екипът провежда разкопки в резервата за диви животни Crooked Tree в Белиз. Древните канали, съчетани с езерца, са били използвани за насочване и улов на сладководни видове като сом.

Намерените наблизо „бодливи върхове на копия“ може да са били завързани за пръчки и използвани като копия, обясни съавторът на изследването Мариека Брууер Бърг от Университета на Върмонт.

Мрежите от канали са построени още преди 4000 години в крайбрежната равнина на Юкатан. Според проучването каналите са използвани в продължение на около 1000 години или повече, включително по време на „формиращия“ период, когато маите започват да се заселват в постоянни земеделски селища и да формират характерната си култура.

В разцвета на цивилизацията на маите хората в този регион строят храмове, пътища, пирамиди и други паметници. Те също така развиват сложни системи за писане, математика и астрономия. Учените знаят много повече за тази епоха, защото има много повече значими археологически обекти.

Но това ново изследване разкрива връзка между по-ранните хора на тази земя и по-късната поява на културата на маите. Тези древни канали за улов на риба може да са изиграли роля в подпомагането на по-късните пирамиди на маите да се издигнат над тропическите гори на Юкатан.

„Това показва приемственост“, заяви археологът от Пенсилванския университет Джереми Саблоф.

Каналите са помогнали на хората в региона да разнообразят диетата си и да изхранват нарастващото население, изграждайки основата за по-късните културни върхове. | БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Артф@кти
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата