По-голямата част от хората в България избират да заложат на употребяваният автомобил пред новото превозно средство директно от магазина. Процеса при покупка е по-лесен, а и много фенове предпочитат точно определени стари модели, пред новите им, по-скучни версии, пише Automedia.
Но за разлика от новите автомобили, употребяваните имат история, която често продавачите крият. На колко километра е колата? Наистина ли е толкова здрава, колкото изглежда? Ето няколко съвета, които може да ви помогнат при избора на стар автомобил.
1. Харесали сте си нов автомобил?
Заслужава си да изчакате година! Средно, цената на един нов автомобил е около 32 000 евро. Въпреки това, само след година и след като автомобилът е изминал 15 000 километра, цената пада с повече от една четвърт на около 23 500 евро.
Следващите 12 месеца не са толкова „загубени“. Средната цена се смъква с 4 000 евро (около 17%) през втората година. Като цяло, да изчакате година е страхотна идея. Само 12 месеца търпение ще Ви спестят цяло състояние! Въпреки това, това не важи за луксозните марки, които държат цените си, като Мерцедес или Бентли например. Няма да намерите много от тях за продажба, а дори и да успеете, то продавачът може и да не е склонен да се пазари много.
2. Кога е подходящото време за покупка?
Знаем, че сте открили Вашия автомобил-мечта. Знаем, че го искате веднага. Изчаквайки по-добрия момент, обаче, може значително да Ви спести повече разходи.
Като всеки друг бизнес, търговците на автомобили следват календара. За тях е нужно да покриват целите си, които обикновено са свързани с края на всяко тримесечие. Следователно, март, юни, септември и декември са най-подходящи за Вашите средства, тъй като търговците обикновено обявяват отстъпки или бонуси, за да постигнат целите си навреме.
От друга страна, не посещавайте автосалоните в последния ден от месеца. Търговците се стремят да постигнат целите си в по-ранен срок. Ако успеят, бонусите спират до следващото тримесечие. Целогодишно, препоръчително е да избягвате почивните дни или началото на месеца, когато обикновено са разпределени дните за заплата. Очаква се голям приток от хора в рамките на този период, а голямото търсене винаги убива желанието на търговци да смъкнат цената.
Въпреки това, покупката от частен продавач не влиза в тази категория. Те не харесват бизнеса. Номерът е да следите цената на избрания от Вас автомобил в продължение на няколко месеца. Ако тя намалява, можете да изчакате. Ако започне да се покачва, не чакайте нито минута повече.
Също така, вземете предвид периодите, в които по-малко хора имат интерес в покупките. Перфектният избор може да е по Коледа или по време на летните почивни дни. Имайте предвид и сезона. Например, търсенето на кабриолети е по-ниско през зимата. Цената би трябвало да отрази този факт. Използвайте го.
3. Задайте си практични въпроси
Някои хора са запалени по автомобилите. Други са настроени по-практично. Трети опитват комбинация от всички опции. Без значение от коя група бихте искали да сте част, заслужава си поне да преминете през списъка с практични въпроси. Бензин, дизел или втечнен пропан-бутан (LPG)? Може би хибрид или електрически автомобил?
Предпочитаното от Вас гориво може значително да окаже влияние върху модела, който може да изберете. Имайте предвид, че дизелът може да бъде забранен в някои градове в близкото бъдеще. От друга страна, правителствата може да предложат отстъпки или бонуси за екологични електрически превозни средства.
От какво се нуждаете? Оставете емоциите настрана. От какъв автомобил се нуждаете наистина или имате конкретни изисквания? Трябва ли Ви повече място за цялото семейство? Пътищата, по които се движите изискват ли 4X4 SUV? Ще Ви се налага ли да теглите ремарке?
От друга страна, искате просто икономичен автомобил? Или може би имате достатъчно силни доводи за червеното кабрио? Кратки пътувания в града или дълги пътувания по магистралата? Къде автомобилът Ви трябва да се представя по-добре? Трябва ли да спести гориво в градове с много трафик и да се побере в малко паркомясто? Или трябва да е достатъчно мощен за скоростни пътувания по магистралата?Колко голям багажник Ви трябва? Ще Ви трябва ли място за бебешка количка или спортен екип? Или единственото, което ще носите е две торби с покупки от магазина?
4. Реалната цена на автомобила
Каква е цената на Вашия автомобил? Не е само сумата, която прехвърляте на продавача. Цената включва също и текущите разговори. Уверете се, че сте предвидили поне част от тях: Разход на гориво. Числата обикновено изглеждат по-добре в рекламите, отколкото на Вашите касови бележки. Въпреки това, ако сте хвърлили око на няколко модела, то си струва да сравните икономията им на гориво. Уебсайтове като HonestJohn имат инструмент за „Истинско гориво на пробег (MPG)“. За разлика от лабораторните тествания на производителите, те споделят реални данни от реалния шофьори относно истинския разход на едно превозно средство.
Застраховка
Застрахователната премия зависи от статистическите Ви характеристики като шофьор, но също така е тясно свързано и с мощността на двигателя, възрастта, марката, модела, функциите за безопасност, автомобилната алармена система, и др. Посъветвайте се с експерти или просто проверете онлайн калкулатор за застраховки, за да научите кой автомобил би ви донесъл по-добри условия на полицата.
Данък
Таксите са различни във всяка страна, но обикновено зависят от вида гориво на превозното средство, емисиите на C02, мощността на двигателя, теглото на автомобила, ако е луксозен автомобил, и др. Изчислете всичко това преди да изберете автомобил, който да закупите.
Поддръжка
Всеки автомобил трябва да се обслужва според предвидения от производителя график за обслужване. Затова, при покупката на автомобил, разберете колко километра остават до предстоящата поддръжка и колко сложна трябва да бъде тя. Между другото, базираните на блокчейн доклади на carVertical обикновено включват функция „Поддръжка“, затова можете лесно да я проверите там. Ако поддръжката предстои скоро, ще платите за нея колкото цената на автомобила, не мислите ли?
Гуми
Продавачът предлага ли зимни и летни гуми? Достатъчно нови ли са, за да бъдат употребявани за сезон или най-малко два? Ако отговорът е „не“, автомобилът Ви отново ще изисква значителни средства.
Още за пробега, историята на автомобила, тест драйва и не на последно място - пазарлъка, четете тук
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.