IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Борисов с едно наум: Крим може да се случи и в България!

От 27 години все се говори, че не е хубаво да има етнически партии

Снимка: Олег Попов, Dnes.bg

Снимка: Олег Попов, Dnes.bg

Според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов случилото се в Крим, може да се стане и в България. В интервю пред Агенция "Франс прес" той коментира, че намесата на Турция в подкрепа на партия ДОСТ на Лютви Местан е неуместна. 

"Президентът Румен Радев го каза най-точно, че е недопустима тази намеса, но в същото време трябва да се продължи с дипломация, с действия, които отчитат, че това е наш съсед. Тук съм съгласен с него", казва Борисов.

"В същото време, ако се върнем 27 години назад, колко години сме говорили, че не е хубаво да има партии на етнически принцип. Това не е от вчера, ДОСТ е отпреди 5-6 месеца, но откога в българската политика и обществото се говори, че българските мюсюлмани, роми и всички останали етноси трябва да са във всички партии, независимо дали в ГЕРБ, БСП и т.н. Вижте така наречените смесени райони там кметовете са само от ГЕРБ и ДПС, други партии няма. Вижте резултатите в тези райони – БСП е четвърта политическа сила почти навсякъде. Битката навсякъде е между ГЕРБ и ДПС", поясни той.

Бившият премиер смята, че в момента ситуацията само в България от Балканите е стабилна.

"След 26 март остава само и България да бъде дестабилизирана. Гърция няма накъде повече да се дестабилизира. Не само с мигрантите, а и с финансовата и икономическа криза. Международните агенции даваха кредитен рейтинг "боклук". На Турция международните агенции даваха кредитен рейтинг "боклук". Македония години наред вече не може да направи правителство. Сърбия с пускането на влак до Косово надали ще направи отношенията там по-малко взривоопасни. Това, което се случи в Крим, може да се случи и в България", каза още Борисов.

"В Румъния продължават протестите всяка вечер месеци наред и то един месец след избори. Не може да се каже, че и там е най-спокойното място. Това, което се случва в Македония, в Босна и Херцеговина е голям проблем", допълни Борисов.

Той е категоричен, че след изборите в неделя, ако спечели вота, ГЕРБ няма да прави коалиция с ДОСТ и ДПС.

"Винаги сме били искрени към ДПС, на президентските избори казахме, че не желаем подкрепата нито на ДПС, нито на ДОСТ. ДПС открито и ясно гласуваха за президента Радев. В същото време считам, че всички български партии трябва да се уважават и действително да сме опоненти, а не врагове. Когато ДПС са ни помагали за нещо аз съм излизал на трибуната в парламента или в интервю, за да благодаря за помощта за даден закон", припомни Борисов.

А кои биха били потенциалните партньори на ГЕРБ във властта, експремиерът не се ангажира, защото още не е ясно кои политически сили ще минат бариерата от 4% за влизане в парламента.

"В края на краищата в общи линии ние имаме опит с Патриотите, с Реформаторския блок. Към този момент това, което е сигурно с кои не правим – ДОСТ и ДПС", каза още той.

Под думите му при следващ управленски мандат от ГЕРБ ще надградят борбата с корупцията, борбата с бюрокрацията, борбата с контрабандата.

"Другото – хората знаят, че го можем. Образованието го изведохме като приоритет, защото това ще доведе до по-добри учители. Когато учителите са заплатени по-добре, ще се мултиплицира след това в по-добри журналисти, по-добри полицаи и по-добри военни, т.е. ще даде резултат след години", коментира Борисов.

"Вярвам в инстинкта на хората, затова и дадохме оставка, за да направим нещо по-стабилно и да има повече вяра", каза още лидерът на ГЕРБ.

Той обвини социалистите, че лъжат, когато казват, че настояват за отмяна на санкциите срещу Русия, защото реално не го правят.

"Най-малкото, ако е така, както твърдят, можеше да се поиска в Европейския съвет да се изслуша мнението на България и да кажем, че искаме вето. Много пъти сме обсъждали санкциите, всички търпим загуби от тези санкции. Гърция, Италия, Кипър, много държави настояваха да се премахнат санкциите. Но това е голямото европейско семейство, накрая когато трябва да се гласува всички сме гласували "За" санкциите. Можеш да се изкажеш "Против", но важното е какво си гласувал", обясни Борисов.

"Само преди няколко дни, на ниво посланици, такава е технологията, се каза: ще удължим санкциите до 15 септември срещу руски фирми и руски граждани. Всеки посланик, който е в Брюксел получава команда от своето правителство, а в случая правителството е служебно и за него отговаря президента Радев и БСП. И как да гласува? Нашият представител е казал да. Другото е лъжа и манипулация на обществото", поясни той.

На въпрос какъв е верният том спрямо Русия, Борисов коментира, че страната ни много пъти е влизала в конфликти с Москва, отстоявайки европейската политика: "За ГЕРБ оста ЕС и НАТО е неотклонна, това е в темела на партията".

"Един от главните ни проблемите ни с Русия, за който се скарахме – "Южен поток", като слагам скоба, че за него имаше наказателна процедура от Брюксел, тъй като предишното правителство беше направило търгове, за които всички знаем какво представляваха. Тук успяхме да отрегулираме въпроса", припомни лидерът на ГЕРБ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата