Когато човек реши да си закупи жилище, той със сигурност трябва да се съобразява с редица фактори. Сред тях, освен всички останали, е и състоянието на имотния пазар у нас.
След случилото се с пазара на жилища у нас в периода около и след 2008 година, стана много модерно да се говори за балон на имотния пазар у нас. Има ли днес такъв, или цените са напълно реални? На този въпрос ще се опитаме да дадем отговор в последната статия от проекта ни Apartmenttherapy, съвместно с нашите партньори от Токуда Банк.
Повечето експерти на пазара на имоти у нас са категорични, че за разлика от резкия ръст на цените на имотите преди кризата от 2008, сегашният такъв, макар също рязък, почива на сравнително устойчива база. Освен това, когато говорим за пазара в София, мнозина посочват, че ръстът на пазара на имоти започва да добива нормални европейски модели.
Интересни данни от доклада Global Investment Atlas 2018 на консултантската компания Cushman&Wakefield показват, че България е постигнала най-голям годишен ръст на инвестициите в недвижими имоти през 2017 г. сред 60 страни. Инвестиционните сделки в България са нараснали със 153% спрямо 2016 г., сочат данните на компанията.
Според данните на Агенцията по вписванията пък пазарът на жилища в България запазва относителна стабилност през 2017 г. с няколко ясни тенденции. София все повече се откъсва напред с устойчиви ръстове на продажбите и ипотечното кредитиране. По-смелото теглене на ипотечни кредити и рефинансиранията продължават да тласкат ипотечния пазар нагоре и то не само в най-големите градове, а пазарът като цяло явно се успокоява след по-резкия бум.
Според данните, в цялата страна през 2017 г. са сключени общо 214 385 сделки спрямо 228 586 за 2016 г., което представлява спад от 6,2%. При ипотеките обаче ръстовете дори леко се ускоряват през 2017 г.
София пък остава водещ пазар за цялата страна с устойчив ръст и на сделките, и на ипотеките. За цялата 2017 г. в столицата са сключени 28 175 сделки с имоти в сравнение с 26 480 през 2016 г. Увеличението достига 6,4%.
При ипотечното кредитиране купувачите на имоти в София са доста по-смели, като ръстове се дължат и на продължаващите рефинансирания заради задържането на лихвите на рекордно ниски нива.
Кои са най-търсените квартали в София?
Истината е, че различните агенции за недвижими имоти предоставят различни данни кой е най-предпочитаният квартал за покупка на жилище в столицата. И все пак повечето от тях са места около метрото, като дори и райони, които доскоро не са имали подземна железница, вече се радват на повече популярност заради предстоящото пускане на третия лъч на метрото.
И все пак няма как да подминем няколко квартала, в които със сигурност пазара се раздвижи доста в последните години. Един такъв район е столичният "Младост", особено неговата четвърта част, който регистрира едно от най-големите търсения на жилища. Това е пряко свързано с метрото, тъй като жителите на този район чрез метростанция "Бизнес парк" намалиха драстично времето за пътуване до центъра. Същото се отнася и за всички останали части на "Младост".
На голям интерес се радват и жилищата около метростанциите "Г.М. Димитров" и "Жолио Кюри", Студентския град, както в кварталите "Редута" и "Гео Милев". В западната част на столицата по традиция най-много се строи в "Манастирски ливади", където също се забелязва сравнително постоянен интерес към имотите.
В крайна сметка обаче последната дума е ваша! Защото само вие можете да определите как трябва да изглежда и къде да бъде разположен домът на вашите мечти. А ние и експертите от Токуда Банк можем само да ви помогнем! Успех!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.