Малко държави са страдали от нацистите толкова, колкото Полша по време на Втората световна война.
И все пак, 70 години по-късно, тя се превръща в център за крайнодесните на континента - и либералните правителствени критици не правят нищо по въпроса. Всъщност, те казват, че крайнодесните в Полша се чувстват вдъхновени от това, което те виждат като правителствено разпознаване, пише "Washington post".
В събота близо 60 000 души излязоха на марш, за да отбележат 99-годишнина от полската независимост. Ултранационалисти и нацисти маршируваха рамо до рамо и носеха табели с крайнодесни послания: "Чиста кръв", видя "Politico". "Молете се за ислямски холокост", видя пък CNN.
Маршът - различен от другите европейски крайнодесни прояви
Нацисти и членове на крайнодясните партии избираха други начини за празненства в Европа през миналото. В източногерманския град Дрезден нацистите маршируват всеки февруари, за да отбележат унищожаването на града от силите на Съюзниците по времето на ВСВ. Властите обикновено осъждат тези маршове като грешни и опасни форми на национализъм, който пресича границата към бялото превъзходство и нацистката идеология. В Германия някои политици често се включват в протестите против маршовете, които се случват от десетилетия насам.
Това обаче не беше видяно тази събота във Варшава, където маршът не получи правителствено осъждане.
Корените на полския "марш на независимостта" са сравнително нови и датират от 2009 г. Годишното събитие привлича увеличаваща се бройка от поддръжници през годините и сега се счита за един от най-големите маршове на крайнодесните в света. Не само че привлича посетители от други източноевропейски държави, където ултранационалистическите тенденции са изострени след кризата с бежанците от 2015 г., но и посетители от Западна Европа и САЩ.
Подкрепя ли правителството ултранационалисти?
Маршът в Полша не беше официално организиран или подкрепен от управляващата партия "Право и справедливост". Но въпреки екстремистките слогани и постери, властите се въздържаха от осъждане на марша. Някои политици изказаха подкрепа.
В позиция, разпространена в понеделник външният министър на Полша защити марша като голямо патриотични събитие и "огромно празненство на поляците", въпреки че министерството заклейми расистки, ксенофобски и анти-семитичните прояви. Вътрешният министър пък се е изказвал ласкаво за марша - "красива гледка".
Дори и да не е бил наясно с някои от посланията, издигнати по времето на марша, той със сигурност е знаел кой стои зад организацията на годишното събитие. Организаторите включват анти-семитични радикални организации като Всеполската младеж и Национално-радикалният лагер, според АП.
Членовете на Всеполската младеж имат силни врзки с партията "Закон и справедливост". През 2006 г. предишният председател на движението става заместник министър-председател на страната.
В социалните мрежи критиците на правителството обвиниха управляващата партия в опити да заглуши хората, които са против ултранационализма, отбелязвайки че контрапротестиращи са били арестувани в събота. От 45-те човека, арестувани нито един не е бил крайнодесен. Само анти-фашистки демонстратори са били арестувани.
"Очевидната толерантност, проявена към тези носители на омраза - и нека сме наясно, те са точно това - от някои полски правителствени служители е особено обезпокоителна", заяви Агниешка Маркиевич, директор на офиса на Американския еврейски комитет във Варшава пред АП.
Маршът - доказателство за завоя на Полша към дясното
Правителствената позиция се вписва в по-широкия модел, който се налага в Полша през последните две години, през които страната обръща поглед надясно. На Полша все още се гледа като на успяла посткомунистическа държава и "солидна" демокрация. Но през 2015 г. "Закон и справедливост" встъпи във власт след като зае позиция против имиграцията и за възхвала на историята на страната, игнорирайки спорните моменти.
За много наблюдатели крайнодесният завой остава мистерия, имайки предвид, че Полша се справя икономически добре, сравнено с други посткомунистически страни и се счита за стабилен член на ЕС и НАТО. "Закон и справедливост" може и да спечели мандат за да спрат масовата имиграция, но бежанският наплив засегна Полша само частично и постави доста повече натиск върху държави като съседна Германия или Швеция.
Веднъж встъпили в длъжност партията превключи към действия за отслабване на опозицията и други демократични институции, като например държавните телевизии и правосъдието. Не всички от тези усилия успяха, но най-големият удар към партията дойде това лято, когато полският президент, независим от партията, отказа да подпише закон, който на теория щеше да позволи освобождаването на всички съдии от Върховния съд.
Партията обаче успя да консолидира властта си. Над 100 служители на обществени телевизии подадоха оставки след като канал TVP Info на практика се превърна в информационен канал на правителството и индексът на свобода на словото в страната се срина до "частично свободно" тази година.
Общият враг: ЕС
Партията "Закон и справедливост" отдавна е изразила скептичността си и дори отявлена омраза към ЕС. Като други европейски крайнодесни партии, които гледат на ЕС като на либерално изобретение, създадено да отслаби националните държави и националната гордост, критикуват ЕС като организация, която иска да ограби националните парламенти от суверенитет.
За разлика обаче от други крайнодесни партии "Закон и справедливост" е по-установена и държи правителствената власт. Намерила е познат и у дома, и в ЕС, жертвен агнец - бившият премиер Доналд Туск, който в момента е председател на Европейския съвет.
Държавните медии свързват Туск със смъртта на братът на лидера на "Закон и справедливост" Ярослав Качински. Доказателства обаче няма.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.