Петима украински войници бяха убити днес при нападения на проруски бунтовници срещу правителствени позиции в Луганската област, съобщи военното командване на Украйна, цитирано от Ройтерс.
Според съобщението войниците са загинали в продължили осем часа боеве край селцето Кримске, на 30 км западно от Луганск. Напрежението в Луганската област нарасна след разразилия се конфликт между сепаратистки фракции, контролиращи града.
Сключеното преди близо три години споразумение за прекратяване на огъня в Източна Украйна се нарушава почти всекидневно, като всяка от двете страни хвърля вината върху другата, отбеляза Ройтерс, предава БТА.
Конвой от десетки военни камиони навлиза по тъмно в Луганск, Източна Украйна. От вторник насам в мрежата се разпространява аматьорско видео, хванало пристигането на неизвестните военни части в бастиона на сепаратистите.
Събитията много напомнят за първите дни на руската анексия на Крим през февруари 2014 година. Това впечатление се засили още повече, когато във вторник въоръжени мъже в униформи без опознавателни знаци отцепиха района около "вътрешното министерство" в центъра на Луганск. Липсва независима достоверна информация за случващото се, но из града се носят слухове за "опит за преврат". Информациите за присъствието на военни машини и неизвестни въоръжени лица в центъра на Луганск междувременно бяха потвърдени в Twitter и от мисията наблюдатели на ОССЕ, намираща се в града.
Какво се случва?
По всичко личи, че в момента двама души водят битка за власт: лидерът на самопровъзгласилата се т.нар. "Народна република Луганск" Игор Плотницки и неговият "вътрешен министър" Игор Корнет, който преди няколко дни беше отстранен от поста.
Засега не са ясни причините за конфликта помежду им. Според някои информации, в момента се води разследване срещу Корнет за незаконно присвояване на чужд имот.
53-годишният Плотницки е лидер на "Луганската народна република" от август 2014 година. През август 2016 година срещу него беше извършен атентат, но той оцеля. Украинският външен министър Павло Климкин говори за конфронтация не само между "бандити", но и между руските тайни служби. Украинският депутат Дмитро Тимчук пък съобщи на страницата си във Facebook, че въоръжените мъже без отличителни знаци били представители на една частна руска военна фирма. А задачата им била да не допуснат ескалация на конфликта между Плотницки и Корнет.
Тимчук твърди още, че границата са преминали и няколко военни камиона на редовната руска армия. В сряда няколко руски медии информираха, че прокуратурата в Луганск била щурмувана и имало задържани.
Русия отрича да е изпращала редовна войска в Източна Украйна. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков не пожела да коментира темата. Само заяви, че руските власти наблюдавали обстановката.
Преврат или нещо друго?
Би било необичайно Плотницки наистина да бъде свален чрез преврат. Само преди една седмица руският президент Путин му вдигна "цената", като за пръв път разговаря директно с него по телефона. Същото шефът на Кремъл направи и с водача на сепаратистите в Донецк Александър Захарченко. С двамата той е обсъдил въпроса за подновяването на буксуващите от години преговори с Киев за размяната на пленници - част от неизпълнените мирни споразумения от Минск. Ако сега в Луганск се стигне до смяна на властта, това ще затормози още повече процеса от Минск и дори може да го постави под въпрос.
Украинските въоръжени сили са подготвени за евентуална ескалация на конфликта. "Очакваме нова ескалация", заяви за "Дойче веле" анонимен източник от контролираната от Киев част на Луганск.
Междувременно в Киев се заговори за още една вероятна причина за събитията - за възможно обединяване на "републиките" Донецк и Луганск. Лидерът на "Донецката народна република" Захарченко още през лятото предложи създаването на нова държава - "Малорусия". А Луганск показа, че не е особено въодушевен от идеята.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.