Комитетът на ООН срещу изтезанията отправя поредни остри критики срещу България за насилие в различни български институции и срещу уязвими групи хора.
Това съобщиха от Българския хелзинкски комитет и цитираха някои от констатациите в доклада на ООН, излязъл в края на ноември.
В него е записано, че Комитетът срещу изтезанията е силно разтревожен от честата практика на изтезания и малтретиране на задържани от органите на полицията. Според документа всеки трети задържан в българските полицейски управления е малтретиран. В някои от случаите насилието е равносилно на изтезание.
Тези случаи остават безнаказани, тъй като прокуратурата не осигурява адекватно разследване на подадените жалби и сигнали, пишат от БХК. Установено е, че арестантите в България нямат право на ефективен достъп до адвокат, уведомяване на близките им, достъп до независима медицинска експертиза и други.
Условията в затворите продължават да са нечовешки и унизителни, критикуват още от ООН.
В доклада се припомнят и случаите на изтезания на деца в домовете и 238-те смъртни случаи през изминалите години. Те бяха разкрити в резултат от съвместната проверка на прокуратурата и БХК през 2010-2011 г. ООН критикува липсата на наказани по тези случаи и настоява да се възстанови разследването по тях.
Документът е засегнал и положението на мигрантите в България. В него "се изразява загриженост за тяхното малтретиране от гранична полиция и частни "ловци на бежанци", както и тяхното противозаконно изтласкване от територията на България с цел да се предотврати подаването от тях на молби за международна защита".
Комитетът на ООН акцентира и на случаите на домашно насилие над жени, трафика на хора и престъпленията от омраза към представители на уязвими групи.
Във всички тях комитетът изразява сериозна загриженост относно сериозните и системни нарушения и отправя препоръки за законодателни изменения и по-ефективно правоприлагане.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.