Като цяло може да се каже, че негативният сантимент след кризата преди десетилетие отмина. Дори и в България нивото на позитивните очаквания за икономиката е на може би най-големите нива от началото на Прехода.
Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria финансистът Илия Лингорски. Той също така е бивш финансов зам.-министър и настоящ председател на българската секция на Лигата за икономическо сътрудничество.
Това е добър стимул за потреблението и икономическата активност като цяло, смята гостът в студиото.
Големият въпрос обаче, отбеляза Лингорски, са Съединените щати и по-точно очакванията за рецесия там, очаквания, продиктувани от доста дългия период на ръст. Тепърва предстои да се види също така дали голямата данъчна реформа на Тръмп ще отложи още във времето подобен негативен развой на събитията.
Ако има рецесия в САЩ, то това ще се отрази негативно на развиващи се пазари като Китай, а и на Европа. Не такъв обаче е случаят с България.
„Това обаче няма да е непременно негативно за страни като България. Ние засилихме много своите конкурентни предимства по времето на кризата. Нашият експорт е готов и за по-трудни, и за по-добри времена“, отбеляза финансистът.
„По времето на рецесията за първи път за България се отвориха доста нови експортни ниши, които бяха затворени преди това“
От друга страна ние сме от тази част на Европа, от която ще дойде следващият икономически бум, Той няма да дойде от Стара Европа, а от Нова Европа. Той вече започва. Към момента Румъния е шампионът по икономически показатели, но ние вървим доста близко след тях, макар че сме по-малка икономика“, добави той.
В разговора подробно бяха разгледани и предизвикателствата и възможностите, произтичащи от вече започналото българско председателство на Съвета на ЕС.
Вижте целия разговор във видеото
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.