Грипните вируси са само част от причинителите на сезонни заболявания. Повече от 300 са вирусите, които традиционно ни атакуват в зимния период. Най-непредвидим, изменчив и опасен обаче е грипният вирус, като в годините се променят активните за сезона щамове. По данни на Националната референтна лаборатория към Центъра за заразни и паразитни болести, най-често разпространеният в момента грипен щам е от група Б.
Педиатрите съветват да се обръща сериозно внимание на всеки симптом, тъй като при децата усложненията настъпват бързо – в рамките на 2-3 дни. Какво трябва да знаем за грипа в пика на разпространението му? Можем ли да предпазим децата си и как да реагираме, ако се разболеят?
Пет бързи отговора на най-често задаваните въпроси от вирусолога проф. Д-р Радка Аргирова, дмн, и д-р Калин Лисички, началник на Клиниката по педиатрия в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.
Кои са в риск от заболяване?
Малките деца до 2-годишна възаст са една от групите с повишен риск по време на грипна епидемия, заедно с бременните жени и възрастните хора. Факторите, които ни правят по-лесно податливи на вирусни инфекции са простудата, общият намален имунитет, неправилно хранене, контакт с вече заболели.
Как да предпазим децата от грип?
За да намалим риска от заболяване, трябва да се грижим детето да е адекватно облечено за условията. Това означава както да не е твърде тънко облечено в най-студените дни, така и да не е прекалено облечено в по-топли зимни дни навън, както и в затворени, отоплени помещения. Възрастните трябва да следят помещенията да се проветряват редовно, децата да спазват добра хигиена с често миене на ръцете, и по възможност винаги да си слагат маски на публични места – в градския транспорт например. Важно е също в детските заведения да се спазва условието да не се допускат деца със симптоми на вирусна инфекция.