Каналджиите вече не се нуждаят от устна пропаганда или от кодирания сайт Даркнет. В един чат във Фейсбук се предлага "екскурзия“ от Турция до Германия за четиричленно семейство - срещу 9 000 евро. И тази цена е сравнително изгодна, пише Дойче веле.
Бандата каналджии, която беше разбита от полицията тази седмица, е прибирала по 8 000 евро от човек, се казва от следствието. В сряда сутринта полицията щурмува жилищата на един 44-годишен турчин и един 53-годишен българин в берлинския квартал Нойкьолн. В саксонския град Бад Мускау беше арестуван един 37-годишен поляк.
Следователите твърдят, че тримата са част от международна престъпна мрежа, към която принадлежи и един 46-годишен турски шофьор на ТИР. Той беше арестуван през септември на една магистрала. В ТИР-а бяха открити общо 51 иракчани, ирански граждани и сирийци.
Сборен пункт в Румъния
Благодарение на споразумението между ЕС и Турция, броят на мигрантите, преминаващи през Средиземно море в Гърция, намаля значително. Въпреки това много хора успяват да достигнат до Европа. Някои предприемат пътуване от Турция през Черно море до Румъния. Оттам те продължават пътуването си с ТИР-ове през Унгария, Словакия и Полша до Германия, която е особено превлекателна за мигрантите със своите добри социални услуги. Шефът на отдела за борба с организираната престъпност Маркус Пфау казва, че много турски спедиторски фирми са замесени в търговията с хора. Той допълва че регионът на град Тимишоара се е превърнал в сборен пункт за каналджиите. Там се събират бежанци и мигранти, които са пристигнали по различни маршрути през Гърция. Там те биват натоварени в ТИР-ове, извършващи редовни курсове между Турция и Средна Европа.
Маркус Пфау твърди, че Фейсбук играе все по-голяма роля в бизнеса на каналджиите.
"Чрез Фейсбук каналджиите предлагат своите услуги и дори оставят телефонен номер за контакти. Каналджиите вече предлагат услугите си като туроператори. В обявите например се предлагат всякакви сирийски документи - за самоличност, за завършено образование и т.н", посочва Маркус Пфау. Престъпниците твърдят, че всички тези документи били легализирани от сирийското външно министерство.
Подозрението пада върху посолството
Миналата години берлинската прокуратура проведе разследване по подозрение, че сирийското посолство е издало паспорти на лица, които са пристигнали в Германия и са се представили за сирийски бежанци. При това не е била извършена проверка на тяхната самоличност. Вътрешното министество и федералната полиция са би уведомени от службите за чужденци в провинция Северен Рейн-Вестфалия, че в сирийското посолство в Берлин не се извършват проверки на самоличността. Съответните служители просто прибирали "допълнителна такса“ от 150 евро. Сирийското посолство отхвърля категорично подобни подозрения. Междувременно разследването е прекратено. "Принципно не се водят разследвания срещу дипломати“, заяви говорител на федералната прокуратура.
По 200 нелегални мигранти
Европол дори въведе понятието "електронно каналджийство“ за бизнеса на престъпните банди в интернет. През 2016 година Европол е регистрирал 1 150 акаунта в социалните медии, които предлагат помощ на мигрантите при пътуването им към Европа. Година по-рано техният брой е бил само 148. Федералната полиция регистрира дневно между 100 и 200 нелегални мигранти. Само във федералните провинции Саксония-Анхалт, Тюрингия и Саксония полицията залавя средно по 30 нелегални мигранти на ден. А на летищата Шьонефелд и Тегел полицията залавя всеки ден нелегални мигранти, които ползват вътрешношенгенски полети.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.