Еврогрупата отложи обещания за втората половина на февруари нов, спасителен заем за Гърция, тъй като Атина не е изпълнила две от 110 условия за това.
"Не очаквам траншът от 5,7 млрд евро да бъде изплатен по-рано от втората половина на март", заяви шефът на Европейския спасителен механизъм Клаус Реглинг след заседанието на финансовите министри от ЕС в Брюксел снощи.
Преди месец те одобриха общо €6,7 млрд. чрез спасителната програма за Гърция, като 5,7 млрд трябваше да бъдат преведени този месец, а остатъкът през април, за да позволят на правителството да покрие падежи към кредиторите си.
Причината за отлагането на транша е че не са изпълнени две от общо 110 условия. Става дума за очаквано решение за приватизацията на терена на летище "Хеликион", за което се очаква президентски декрет, както и за въвеждането на електронна система за провеждане на търгове за имоти, което е започнало.
Решението за забавянето беше взето въпреки, че изпълнението и на двете условия не зависи от правителството.
ЕС също не е довършил собствената си процедура за отпускането на парите. Тя не може да приключи преди външната комисия на германския парламент да одобри решешнието.
В понеделник експерти на Комисията заминават за Атина за последния одит на изпълнението на програмата, която трябва да приключи през август.
Московиси съобщи, че е започнала работа по приключването на плановете за излизането на Гърция от програмата и за "връщането й към нормалността по отношение на европейските процедури и за нормален член на еврозоната". Очаква се програмата може да приключи през май, така че през юни Еврогрупата да я обяви за изпълнена и да приеме последващи мерки за подпомагане на страната, докато си стъпи на краката.
Брюксел иска от Гърция до Великден да представи стратегия за икономически растеж и сам разработва механизъм, чрез който от растежа да се покриват разходите по обслужването на държавния дълг.
Започнала е техническа работа между кредиторите и за поредно опрощаване на част от дълга, който в момента възлиза на 180% от БВП.
От 2012 г. насам Атина изпълнява трета спасителна програма, в която получава финансови заеми за покриване на задълженията си срещу реформи, одобрени от кредиторите и договорени с гръцкото правителство. Общият размер на кредитите по трите програми, отпуснат на Гърция е до момента е около 235 млрд. евро.
Междувременно, финансовите министри от ЕС подкрепиха испанския си колега Луис Де Гиндос за овакантяващия се пост на вицепрезидент на Европейската централна банка. Той беше единственият кандидат, след като съперникът му, гуверньорът на Ирландсата централна банка Филип Лейн, се оттегли часове преди вота. Лейн беше предпочетен от Европейския парламент, който също беше консултиран, заради по-подходящата си биография. Окончателното одобряване на Де Гиндос ще бъде направено в края на март на срещата на върха на европейските лидери.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.