IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Въпросът е: Защо още няма снимка на отровения Скрипал?

Има ли доказателства за пръст на Русия в отравянето му?

Снимка: БНР

Снимка: БНР

Руският депутат Андрей Луговой пита защо все още няма снимка на отровения Скрипал и дъщеря му. Поводът за въпроса му идва след вчерашното изявление на британския външен министър Борис Джонсън, който говори за наличието на неоспорими доказателства за причастността на Русия към отравянето на бившия полковник от руското Главно разузнавателно управление (ГРУ).

Той припомня ситуацията с Литвиненко, чиито предсмъртни снимки на болничното легло в Лондон бяха масово тиражирани от западната преса и предизвикаха широк резонанс.

Въпросът на Луговой се тиражира днес в руския всекидневник "Независимая газета" за един загадъчен факт в продължаващата драма с отравянето на бившия двоен агент Сергей Скрипал, предизвикало остра криза в руско-британските отношения.

Вестникът цитира не друг, а Андрей Луговой, когото британските власти, както е известно, навремето обвиниха в причастност към смъртта през 2006 г. на още един бивш руски шпионин, избягал във Великобритания - Александър Литвиненко.

Днес Луговой е депутат в руската Дума и член на парламентарната комисия по сигурността и противодействието на корупцията.Именно той задава въпроса: защо до този момент, при огромния медиен шум около случая, все още няма снимка на отровения шпионин и неговата дъщеря.

Вестникът коментира твърденията на Джонсън, който приема за такова доказателство самодоволната и саркастична реакция на Москва на отравянето на Скрипал в Солсбъри.

Британският външен министър обясни начина на покушението срещу Скрипал - демонстративно използване на силни бойни химически отрови - с намерението на Русия да сплаши потенциални (бъдещи) изменници.

Т.е., руските спецслужби специално са провели тази операция по ликвидиране (забележете - неуспешна) на бившия двоен агент именно така, че целият свят да знае - именно Москва е виновна за това, отбелязва вестникът и цитира думите на Джонсън: "Руснаците се опитват едновременно и да отричат това, и да се хвалят с него".

Честно казано, това никак не прилича на "неоспоримо доказателство", отбелязва "Независимая газета".

Очевидно, именно затова (в британските медии тези дни) неочаквано "изплува" още един бивш служител на КГБ и на ФСС (руската Федерална служба за сигурност) - двойният агент Борис Карпичков, който още в 2006 г. бил атакуван с неизвестен химикал на улица в Оклънд, отбелязва руският всекидневник.

Някой хвърлил в лицето му някакъв прах, след което той изгубил 30 кг от теглото си и едва оживял. Сега самият Карпичков разказва, че на 12 февруари му позвънил познат сътрудник на ФСС и му съобщил, че нещо лошо може да се случи с него и с още седем врагове на руските спецслужби. В този списък бил и Сергей Скрипал.

Посочен е и списъкът на седмината. В него се оказват Олег Гордиевски, Уилям Браудър, Кристофър Стил (авторът на недоказания компромат срещу Доналд Тръмп), Игор Сутягин, Юрий Швец и Владимир Резун (автор на много книги за кремълското задкулисие под псевдонима Виктор Суворов).

Странно е, че Карпичков разказал за този списък пред медиите, и то тези дни, а не съобщил за това на британските и други разузнавателни структури, да не говорим за полицията, пише "Независимая газета".

По-нататък вестникът пише как изведнъж случаят със Скрипал е вдигнал на крак и британските военни. Британските власти спешно предоставили 48 млн. паунда на новия Център за защита от химическо оръжие, създаден на базата на прочутата военна лаборатория в Портън Даун, предава БТА.

Именно тази лаборатория, впрочем, направи анализ на състава на нервнопаралитичното вещество, използвано в Солсбъри срещу Скрипал и дъщеря му Юлия. Твърди се, че сега всички служещи в британската армия ще бъдат ваксинирани срещу сибирска язва заради заплахата от химически атаки от страна на Русия (като тук се споменава и Северна Корея).

При това тези 48 млн. са само начало, отбелязва вестникът, защото веднага последва изявление на военния министър Гевин Уилямсън, че страната трябва да модернизира своята отбрана, а съответната програма бе обявена още през януари. Според министъра властите трябва да обърнат приоритетно внимание на инвестициите във военната сфера за предотвратяване на потенциалните заплахи, което означава нови и нови пари във военния бюджет.

Всичко е логично, заключава "Независимая газета", коментирайки, че от всеки конфликт в съвременния свят печеливши в крайна сметка се оказват военните.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
НОТИФИКАЦИИ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата