Сънят е една от основните дейности на бебето. Непосредствено след раждането то спи почти през цялото време, като се буди единствено за хранене. С течение на времето нуждите за сън започват да намаляват, като същевременно се увеличава активността. Така на 2 месечна възраст то прекарва вече около 16-18 часа на ден в сън, 9-10 от които през нощта.
Трябва да се знае обаче, че бебето и впоследствие детето в ранна детска и предучилищна възраст имат много по-голяма нужда от сън, отколкото възрастните. На тях са им необходими средно 10-11 часа нощен сън. Това означава, че лягането вечерта не трябва да става след 20 часа, за да може сънят да е максимално пълноценен.
С какво обаче е важен за бебето сънят?
1. Бурното развитие на нервната система на бебето изисква време за възстановяване. Младият организъм получава огромно количество информация дневно, която незрялата му все още нервна система трябва да обработи. За целта то се нуждае от достатъчно количество сън. Така то е отпочинало и готово да учи още нови неща.
2. Сънят е важен за растежа на бебето. Неслучайно то прекарва толкова време в сън. Установено е, че поне 50% от времето бебето трябва да е в състояние на дълбок сън, за да расте то здраво и щастливо.
3. Според проучванията лошият сън в кърмаческа възраст е свързан с повишен риск от затлъстяване впоследствие. Когато се храним, мастните клетки произвеждат хормона лептин, който ипраща сигнали към мозъка да спрем да се храним. Така се регулира апетитът. Установено е, че сънят повлиява секрецията на този хормон и децата продължават да изпитват чувство на глад. Така нередовният и нездравословен сън води до повишен апетит.