Дори една безсънна нощ води до мигновено повишаване нивата на белтъка бета-амилоид в мозъка. Натрупването на плаки от бета-амилоиден протеин се посочва като основна причина за развитие на болестта на Алцхаймер. Така, в дългосрочен план хроничните проблеми със съня може да се явят ключов предразполагащ фактор за развитие на невродегенеративното заболяване във всяка възраст.
Нови данни за предразполагащата роля на безсънието към развитие на болестта на Алцхаймер идват от проучване на Департамента по здравеопазване на САЩ. Проучването не само доказва, че хората, които редовно не си доспиват, са в риск от Алцхаймер, но и подсказва, че връзката в случая е двустранна. С времето натрупването на бета-амилоидна плака в мозъка влошава значително качеството на съня, а това обяснява хроничните проблеми със съня при диагностицираните с болест на Алцхаймер.
Учените от Националните институти по здравеопазване на САЩ, които са провели въпросното проучване, поставят акцент върху общоукрепващата роля на съня и най-вече върху рисковете от хроничното безсъние. Един от основните процеси, протичащи в мозъка по време на сън, е неутрализирането на бета-амилоидния белтък – отпадeн продукт от мозъчната дейност в будно състояние. При липса на достатъчно сън мозъкът не успява да се очисти от натрупаната бета-амилоидна плака, а колкото повече от нея се натрупа, толкова по-трудна става комуникацията между невроните в отделните мозъчни центрове. С времето се развиват неврологични нарушения, които от една страна водят до когнитивен упадък, а от друга – допълнително влошават качеството на съня.
Така се формира своеобразен порочен цикъл: недоспиване-невродегенеративни процеси-хронични проблеми със съня.