Лятото е приятен сезон, но и благодатен за зарази. Инфекциите връхлитат здрав човек 5 пъти годишно, а децата се разболяват по 8 пъти, коментира проф. Тодор Кантарджиев от Националния център по заразни и паразитни заболявания.
Обикновено през лятото инфекциите най-често са бактериалните - около 90 процента. Виновниците са развалена храна и безспорно мръсните ръце.
Трябва да се научим да мием ръцете си най-малко по 20 секунди и то не просто да ги държим под водата, а да използваме сапуна по предназначение. Сериозно внимание трябва да се обърне на хлапетата, които не са търпеливи на чешмата.
Ако се ползват мокри кърпички, те трябва да са антибактериални, а не обикновени, с които сме се забърсвали през зимата.
"Втората група инфекции са ентеровирусите, с които се заразяваме много лесно. Заболява ни гърлото, защото вирусът се размножава в сливиците" - поясни проф. Кантарджиев пред БНТ.
Сред съветите на специалиста е след сутрешната закуска, на детето да се даде сок от лимон или да хапне парченце лимон. Възрастните хора могат да си позволят да изядат цял един лимон.
"Имаме данни, че в 3 детски градини в София има взрив от салмонела. Салмонелата не е толкова инфекция на мръсните ръце, тя е следствие от неправилно съхранена храна.
Всичко, което се яде през лятото, трябва да е термично обработено - варено, изпечено добре. Всяка животинска храна, която е повече от 4 часа на стайна температурата, може да е опасна за здравето. Много трябва да се внимава с млякото", категоричен бе проф. Кантарджиев.