IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Договорът за името – сключен по искане на Гърция!?

Според журналист Македония не искала да подписва и с нас

Кадър: Bloomberg TV Bulgaria

Кадър: Bloomberg TV Bulgaria

С подписването на договора между Гърция и Македония, Гърция е постигнала своите цели. Той наистина е спор за името на Република Македония, но това е само върхът на айсберга. Проблемът е, че Република Македония е страната с най-проблемна историография в Европа. Това каза Виктор Канзуров, журналист от Република Македония, в предаването "Светът е бизнес" с водещ Николай Кръстев по Bloomberg TV Bulgaria.

"Този договор е сключен по искане на Гърция, а не по искане на Македония. И договорът с България е сключен по искане на България, а не на Македония. Което означава, че Македония принудително подписва тези договори“, коментира журналистът и допълни, че правителството на Зоран Заев има проблем как да представи това пред обществото в Македония и пред собствените си гласоподаватели.

Според Канзуров подписването на договорите с Гърция и Македония е само потвърждение на факта, че югославският македонизъм е преживял пълна капитулация.

"Аз мога да коментирам главно за случващото се в Република Македония и как правителството на Зоран Заев, като министър-председател и Никола Димитров, представиха този договор, с Гърция, пред македонското общество и се опасявам, че това е първият проблем", каза той.

Според него тяхната пропаганда е била, че този договор е голямо постижение за македонската страна, голяма победа, бил е признат македонският език и македонската нация. Журналистът сподели, че ги разбира, защото настроенията в Република Македония са такива, че няма как да бъде представено по друг начин сключеното споразумение между двете съседни държави. Той допълни, че все пак всеки човек, който разбира поне малко от международно право, знае, че няма нещо такова в този договор.

"Този договор и международното право не се занимават с признаване на нации, в етнически смисъл, както и на езици", посочи той.

Канзуров коментира още, че е възможно да има импийчмънт на македонският президент, защото той има тясно мнозинство, но някои депутати, които са били от по-малките партии, в рамките на коалицията на ДПМНЕ, вече минават от другата страна.

"Това не е учудващо за македонския политически живот. Според мен Македония е в криза и ще остане винаги в такава, ако остане с този югославски македонизъм", коментира журналистът.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
НОТИФИКАЦИИ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата