Работното време през нощта при петдневна работна седмица е до седем часа. Има и механизми за ограничаване на нощния труд.
Това обясни социалният министър Бисер Петков, попитан от депутата Надя Жекова дали ще има по-високо заплащане и по-добри условия за нощния труд, който се полага от над 400 000 българи.
С Наредба е предвидено на работниците и служителите да се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд не по-малко от 25 стотинки, когато работата е между 22.00 и 6.00 часа сутринта.
Това възнаграждение е определено като минимален размер, но с колективен трудов договор, с вътрешни правила за работната заплата или с индивидуален трудов договор може да се определи и по-висок размер, обясни министърът. Така било в предприятията с активен социален диалог.
Бисер Петков посочи, че нощният труд е забранен за ненавършилите 18 години, за бременните жени и за жените в напреднал етап на лечение инвитро, за майките с деца до шестгодишна възраст и за майките, грижещи се за деца с увреждания, за трудостроените работници и служители.
Надя Жекова каза, че в наредбата за структурата и организацията на работната заплата принципите за определяне на нощния труд не са осъвременявани от 2007 г. Тогава минималната работна заплата е била 180 лева.
За една нощна смяна, за един отработен час през нощта, ставката е 25 стотинки, което прави 1,75 лева, които са недостатъчни дори за транспортните разходи на работниците. Тази ставка не е обвързана с минималната работна заплата и е възможно да бъде осъвременена с процента на индексация спрямо нея, коментира Жекова, цитирана от БТА.
Решението на този въпрос трябва да се търси чрез трудовото законодателство, като част от по-големия въпрос, свързан със заплащането на труда, заяви Петков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.