IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Рияд врътна кранчето – саудитците се захващат с... труда

Бензинът вече не е вече по-евтин от водата

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

С хамбургерите си, пържените картофи и разтопеното сирене One Way Burger прилича на който и да е модерен камион-ресторант в Рияд с единствената разлика, че готвачът, който работи зад горещия и цвъртящ грил, е саудитец, съобщава Франс прес.

В Саудитска Арабия, която беше щедра откъм социални придобивки страна, представителите на работническата класа като готвачи, служители по чистотата и поддръжката или служители на бензиностанции бяха в по-голямата си част чужденци.

Сега все повече саудитци приемат такива професии с "по-нисък статус" в контекст, в който бензинът не е вече по-евтин от водата, а правителството намалява субсидиите в опит да съживи изпадналия в летаргия икономически растеж и да пребори нарастващата безработица.

В този период на строги ограничения много саудитци, които от дълго време зависят от щедрата на социални придобивки държава, се обръщат към физическия труд.

За първи път едно ново поколение граждани на Саудитска Арабия работи като продавачи на чай или автомобилни механици. Собственици на автомобили стават шофьори на Uber.

"Готови ли са саудитците да работят като събирачи на боклук", пита Абдулхади ал-Саади, хроникьор във всекидневника "Сауди газет", който подтиква гражданите да не отказват никaква работа.

През декември жителите на източния район Ал-Ахса отпразнуваха факта, че шепа млади хора приеха да работят като служители на бензиностанция - професия, която дълго време се определяше като недостойна.

"Не е срамно да вършиш тази работа", даде оценка един клиент във видео. "Пророкът Мохамед е бил овчар", допълни той.

"Саудитците се ориентират към професии, които в исторически план бяха резервирани за чужденци", потвърди Греъм Грифитс, основен анализатор на консултантската компания Control Risks.

В същото време правителството се зае да замести чужденците с местни служители, следвайки политиката, наречена "саудитизация", и наложи данъци на емигрантите. По този начин предизвика масовото им напускане, тъй като те заемат 70 процента от работните места.

Официалната статистика показва, че близо 800 000 чуждестранни работници са напуснали кралството от началото на 2017 година, като създават по този начин явление, което президентите на компании наричат "криза в наемането на работници". От друга страна няма статистика за броя на саудитците, които са започнали да упражняват физически труд.

Някои компании, които приложиха процеса на "саудитизация", обаче се оплакват от поведението на саудитските си служители.

Директорът на завод за производство на хладилници, който е наел десетина работници по сглобяването и поддръжката, каза, че някои от тях са били хванати "как спят в колите си по време на работа".

Много компании заобикалят тази политика, като плащат на саудитските работници малки заплати, за да останат при тях, като създават по този начин фалшиви работни места.

Противоречивата политика не доведе до намаляване на безработицата сред гражданите на Саудитска Арабия. През първото тримесечие тя достигна близо 13 процента сред саудитците.

Предизвикателството, подчертават специалистите, не е само да се създадат повече работни места за саудитците, но и те да бъдат убедени да ги заемат. 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
НОТИФИКАЦИИ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата