IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Microsoft – нет ченге и пазач на демокрацията?

AccountGuard и NewsGuard залагат повече на човешката намеса

снимка: Ройтерс

Aмериканският технологичен концерн Microsoft възнамерява да направи от сигурността нов бизнес модел, като стане интернет полицаят за целия свят.

И наистина, интернет и нарастващото използване на облачните услуги ни позволяват да работим и да живеем по един свързан, мобилен и ефективен начин, при това в много области на живота. Развитие, от което не бихме искали да се лишим днес. В същото време глобалната заплаха от хакерски атаки и разпространението на фалшиви новини се увеличава. Все повече правителства и държавни институции, както и избори и политически кампании, са изправени пред нарастващата заплаха от престъпления в киберпространството.

Ето защо не е случайно, че в средата на август 2018 г. концернът от Редмънт даде началото на Microsoft AccountGuard, инициатива в рамките на Програмата за защита на демокрацията на компанията, се опитва да подсигури най-съвременна защита срещу киберсигурността без допълнителни разходи за всички кандидати по време на изборите и кампании на федерално, щатско и местно ниво, както и на мозъчни тръстове и политически организации, които може да бъдат подложени на атака. Технологията е безплатна за съществуващи клиенти на Microsoft, по-точно за кандидати, кампании и свързани политически институции, използващи Office 365.

Но това не е всичко. Всяка основна платформа - Twitter, YouTube, Reddit и др. има своя версия за битка с друг проблем – фалшивите новини. Но всички те се занимават с него по различни начини, като всяка технологична компания пише свои собствени правила и използва алгоритми за черна кутия, за да ги приложи на практика.

Това е една от причините, поради които група журналисти и мениджъри от медиите пускат инструмент, наречен NewsGuard, браузър за Chrome и Microsoft Edge, който надхвърля инструментите на платформите, давайки рейтинг за надеждността на повечето интернет сайтове с най-висок трафик. Тези оценки се основават на оценки от реален нюзрум с десетки репортери (около 50), които съставляват персонала на NewsGuard. Те идват от редица новинарски организации, включително New York Daily News и GQ. Заедно през последните няколко месеца са сканирали и отбелязали рейтингите на над 4500 новинарски сайтове в САЩ.

Microsoft NewsGuard понастоящем е достъпен само в САЩ, но вероятно представлява важна стъпка в защитата на политическите институции и демокрацията от различни кибератаки. Въпреки това от компанията обявиха, че вероятно програмата ще бъде разширена и над други езици.

За да се изследват сайтовете, служителите използват списък от девет критерия, които обикновено обозначават надеждността. Сайтовете, които не означават ясно рекламите, губят точки. Сайтове, които имат последователни корекционни политики, печелят точки. Ако инсталирате NewsGuard и търсите в Google, Bing, Facebook или Twitter, ще видите или червена или зелена икона до всеки източник на новини, двоен индикатор за това дали източникът отговаря на стандартите на NewsGuard. Ако задържите курсора на мишката над иконата, NewsGuard ще предложи пълен „етикет за стойностите", с описания точка по точка за начина, по който се е представил сайта, както и с връзките с биографията на този, който ги е отбелязал. 

Продължението на материала вижте в сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
НОТИФИКАЦИИ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата