Европейският съюз промени реда за налагане на санкции за използване на химическо оръжие, което ще позволи да бъдат наложени нови ограничения.
Външните министри на Съюза решиха, че ограничения за пътуване и блокиране на сметки и имущество, вече ще се налагат на отделни лица, както и на групи и компании, за актове, извършени на негова територия или където и да е по света.
“ЕС получава възможност да налага санкции на лица и фирми, свързани с разработването или използването на химически оръжия, без ограничения за националност и местоположение”, заяви върховният представител за външната политика на ЕС Федерика Могерини в понеделник в Люксембург.
Санкционираните ще бъдат отрязани и от проекти, използващи европейско финансиране.
Въвеждането на новия режим идва, след като европейските лидери през юни заклеймиха употребата на газа “Новичок” в Солсбъри срещу двойния руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му тази пролет.
Работата върху списъка на лицата и фирмите, които ще бъдат подложени на визови и финансови възбрани вече е започнала и ще бъде ускорена след разговорите между европейските лидери, които се събират утре в Брюксел за тридневна среща на върха.
Британското правителство настоява, че опитът за отравянето на баща и дъщеря Скрипал и на още двама британски граждани, една от които почина, е дело на Москва. Лондон представи доказателства за двама агенти на руското военно разузнаване, за които се смята, че са били натоварени с мисията да убият Скрипал през март. По-късно те бяха идентифицирани като полковник Анатолий Чепига и военният лекар Александър Мишкин.
Владимир Путин отрече те да са военни разузнавачи. Кремъл отхвърля и обвиненията, че е поръчал атаката.
Отравянето на Скрипал е първо използване на химическо оръжие в Европа от края на Втората световна война насам.
Освен отравянето с “Новичок” ЕС многократно е заклеймявал и използването на газ срещу цивилното население в Сирия от режима на президента Башар Асад.
Могерини потвърди, че се работи и върху друг списък санкции - на лица и компании, свързани с кибер атаки, след като миналата седмица Великобритания и Холандия съобщиха, че са установили четирима руски граждани, които през април се опитвали да хакнат компютърната система на Международната агенция за борба с разпространението на химическо оръжие в Хага.
“Европейският съюз обсъжда в момента как да засили отговора си срещу кибер дейности, които застрашават европейската сигурност”, посочи Могерини.
По-рано днес на конференция за електронната сигурност в навечерието на европейските избори, еврокомисарят за сигурността Джулиън Кинг заяви, че намесата на руснаците в изборния процес предизвиква сериозна загриженост. Той уточни, че Русия не е единственият източник на заплаха за ЕС, но че е единствената държава, която открито се гордее с хакерските си успехи.
Бившият генсек на НАТО Андерс Фог Расмунсен, който оглавява Трансатлантическа комисия за изборна почтеност, добави, че рисковете от руската намеса в изборите вече не са свързани само с подмяна на резултатите, а с подклаждането на противопоставяне по чувствителни въпроси. Той даде за пример Италия, където гражданите са били насъсквани в социалните мрежи по миграцията в полза на екстремистки и популистки сили.
“Не само, че нашите свободи са атакувани, те биват превръщани в оръжие, с което се подкопава нашето единство и сила”, каза Расмунсен.
Той предупреди, че следващата намеса ще е с използването на изкуствен интелект, което ще автоматизира процеса и ще го направи по-достъпен повече играчи, които искат да се възползват от “руския учебник”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.