IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Ще спрем да сменяме времето, ама... първо ще назначим еврочиновник

За да се избегне хаосът ще се назначава координатор за часовото време

Снимка: архив Reuters

Снимка: архив Reuters

Европейската комисия трябва да назначи координатор за часовото време в ЕС, за да се избегне хаосът от отпадането на зимното и лятно време. Това заяви австрийският министър на транспорта Норберт Хофер след неформалната сбирка на транспортните министри от ЕС в Грац.

Ролята на координатора ще бъде да предлага на Еврокомисията да блокира временно въвеждането на новите часови зони, ако то заплашва функционирането на общия пазар.

Нуждата от новия еврокоординатор възникна, след като Европейската комисия предложи през септември премахването на зимното и лятно часово време, за да спести стрес на гражданите.

Освен това сезонното въртене на часовниците няма да се случи преди 2021 г., тъй като според Хофер авиокомпаниите се нуждаят от повече време, за да се адаптират към промяната.

Идеята на Еврокомисията е преминаването към едно годишно часово време да започне от октомври 2019 г., като за държави, предпочели да останат на лятното, последното въртене на стрелките да е следващият март.

Окончателното решение ще бъде взето на среща на транспортните министри в Брюксел през декември.

20 европейски държави, сред които България, подкрепиха днес отпадането на въртенето на стрелките два пъти годишно. Гърция, Португалия и Великобритания са категорично против, а Холандия, Дания, Ирландия, Франция и Кипър натояват да се направят повече изследвания на последиците преди да се реши как да се постъпи.

Европейската комисия иска да разреши на всяка държава свободно да избере постоянната си часова зона, а това може да създаде проблеми за функционирането на общия пазар, хаос и объркване, ако всеки сам си мери времето, опасяват се скептиците.

Теоретично Испания и България могат да решат да бъдат в една часова зона или Швеция и Румъния. Единствената възможност, която категорично се изключва, е въвеждането на една вместо сега съществуващите три часови зони в Европа. Времето до декември ще се използва за координиране на еврочленките по региони, така че те да могат да се групират на зони, така че да не вредят на бизнеса и да не затрудняват допълнително гражданите.

Хофер заяви, че за Австрия е по-важно да бъде в една и съща часова зона със съседите си, отколкото лятното време да отпадне.

Транспортният еврокомисар Виолета Булц изрази недоволство от нерешителността на страните членки и посочи, че в допитване през август 4,6 милиона граждани са се включили, като 84% са изразили предпочитание за отпадане на сезонната промяна на времето. Булц заяви, че зимното и лятното време са отживелица от миналото, когато е трябвало да се пести енергия. Те били използвани по време на двете световни войни и на петролната криза през 70-те. Сега лятното време икономисва само 0,1-0,2% от годишното потребление на ток.

Повече ефективност може да се получи от енергоспестяващите крушки и други технологии, заяви еврокомисарят.

Булц настоя страните членки и Европейският президент да огласят позициите си до края на годината, за да може да се задейства законодателно промяната.

Онлайн допитване, организирано от българското правителство, показа, че българите намират за по-удачно у нас за постоянно да се премине към лятното часово време. 51% от около 17 000 участвали са предпочели лятното часово време, а 38 на сто - зимното.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
НОТИФИКАЦИИ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата