Черният петък и Кибер понеделникът – събитието на годината за всеки търговец. През изминалата година потребителите пръскат 7,9 милиарда долара на Черния петък в предпразничната истерия, а тази година се очаква разходите да скочат до над 9 милиарда.
Затова големите търговци усилено се подготвят за "своята Нова година" и се стараят не само да отговорят на очакванията на потребителите, ами и да ги надхвърлят. Затова усърдно работят не само големите шефове, но и техните служители, които често пъти прекарват жестоки и продължителни часове на работното място в къртовски труд.
Миналата година американската компания Amazon доминира пазара и отбеляза 60% продажби от онлайн продажбите по време на Черния петък. И докато внушителният дял носи само дивиденти на компанията, то всичко това си има цена. Човешка.
Защото всички служители трябва да работят като една перфектно смазана машина - да дишат заедно, да се движат в пълен синхрон. Да не ядат, да спят по-малко. Защото Дядо Коледа е само в приказките, а празникът все някак трябва да стигне до вратите на хората, нали?
Работата в подобен световен бизнес може да бъде много изтощителна, особено що се касае до подготовката за Черния петък. В началото на лятото тази година, един от мениджърите на Amazon се свързва с журналист от Vox и разказва за ритъма и тежката работа в компанията. Той разказва как по време на смяната за Черния петък работниците били принудени да се трудят дълги часове.
"В първите седмици, когато бях нает, преминах през различни обучения. Тогава просто наблюдавах. Веднага ми стана ясно колко трудна е работата. Има регулирани почивки. Мениджърите нямат право на такава. Не могат да обядват. Повечето от нас дори не ядяха през целия ден. Стояхме на крак по 12 часа", разказва вече бившият служител на Amazon.
Освен това, работникът разказва, че всички слухове за доносничество между колегите са напълно верни. Бившият служител споделя пред Vox, че всеки от тях е трябвало да следи работата на останалите – кога и дали опакова.
"Ако 5 минути няма никаква активност, мениджърите отивахме директно при работника, за да говорим с него. Всичко се следеше, защото всеки един пакет си има времева щампа".
Схемата с почивките била желязна. Работниците имат 30-минутна почивка за обяд, и още три, по-малки почивки.
"Ако някой не се върне навреме – следваше първо предупреждение. Ако ги нямаше за повече от час, незабавно ги уволняваха", споделя още служителят.
По време на Черният петък всички мениджъри отиват на работа в 5:00 ч. сутринта. Уверяват се, че всичко е подредено за обикновените служители, които идвали на работа в 7:00 ч. Тогава започвал хаосът.
Обемът на поръчките по време на Черния петък расте с огромна скорост – само за минути от 10 000 заявките ставали на 300 000.
"Amazon работи като една добре смазана машина. Затова не изглежда като хаос. Всички са много заети, но всеки знае какво и кога върши", разказва още бившият служител.
Мъжът допълва, че преди започването на смяната мениджърите са били принудени да изнасят мотивационни речи на своите екипи, които сякаш оставали като глас в пустиня.
"От по-горните етажи напълно игнорираха истинските проблеми в компанията, а именно почти непоносимите работни смени. Хората, които работят на Черния петък след това са толкова изпушили, че губим огромна част от работната си рака. Всички са напълно изнемощели", разказва още бившият работник.
Това се дължи на близо 10-часовият работен ден за обикновените служители и от 14 до 18 за мениджърите. И това не е доброволен труд. Всички са били принудени да са постоянно на крак, а почивките са още по-строго регламентирани по време на голямата годишна разпродажба.
"Хората трябва да знаят, че доставкана на продукта им има и друга цена – човешката. Да, те ще получат евтината си покупка бързо, но потребителите трябва да са напълно наясно, че всичко това е част една система, която се базира на усърдната работа на хора, които буквално си скъсват задниците".
Това едва ли е единствената голяма компания, която злоупотребява и изцежда до край своите служители. Затова – пазарувайте разумно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.