Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер обвини унгарския премиер Виктор Орбан, че разпространява фалшиви новини, когато го обвинява заради напускането на Великобритания. Това стана по време на пресконференцията след приключилата днес среща на върха на ЕС в Брюксел.
Юнкер увери, че е казал същото и в залата, в присъствието на Орбан докато евролидерите обсъждаха мерки срещу дезинформацията по време на предизборната кампания за европейските избори през май.
“Фалшивите новини могат да се открият не само в лагера на авторите на фалшиви новини. Някои министър-председатели също стават източник за такива новини. Когато г-н Орбан казва, че аз съм виновен за Brexit или че мигрантите са виновни за него, това са фалшиви новини”, заяви Юнкер, който е съпартиец на Орбан в Европейската народна партия.
Председателят на Еврокомисията настоя “преди да хвърлим цялата отговорност върху другите, нека проверим в нашия кръг кой е фалшификаторът на новини”.
Евролидерите се разбраха да засилят мерките за борба с дезинформацията и да координират усилията на отделните държави.
Юнкер разкритикува лидерите и за отношението им към миграцията, след като те отново не успяха да се разберат за приемането на реформата на политиката за убежище.
Еврокомисията предложи да се приемат договорените по време на Българското председателство 5 регламента и директиви, като преговорите по оставащите две от пакета реформи - Дъблинският регламент и процедурата за даване на убежище, където няма консенсус.
Европейските лидери обаче отхвърлиха стратегията на Комисията и настояха пакетът да не се разделя. Това предизвика гнева на Юнкер, който заяви, че започва да губи търпение и особено заради лицемерието на някои страни, които подкрепят на думи укрепването на външните граници на ЕС, а на практика блокират решенията.
Юнкер даде за пример идеята за 5-кратното увеличение на персонала на Европейската служба за гранична и брегова охрана до 2020 г, което е заседнало в Съвета.
“Има бял слон в залата и това е лицемерието. Всеки ни подканя да засилим контрола по външните граници и аз съм удивен, че някои страни, включително на първа линия, отказват да приемат предложението за 10 000 европейски граничари, което постига точно това”, каза Юнкер.
Лидерите приеха и два нови елемента от Банковия съюз - създаването на фонд от 60 млрд евро за стабилизиране на закъсали банки, както и реформата на Европейския стабилизационен механизъм. Юнкер подчерта, че широка подкрепа е получила инициативата за създаване на фонд за подпомагане на структурните реформи в държавите, които се стремят да влязат в Еврозоната, но че предложението за стабилизационен механизъм срещу външни и вътрешни финансови шокове има по-малко поддръжници.
Европейските лидери поръчаха на финансовите министри от Еврогрупата да разработят инструмент за създаване на отделен бюджет за Еврозоната. Той ще бъде част от Многогодишната финансова рамка за 2021-2027 г, която се обсъжда в момента, но от него ще могат да се ползват само страните членки, използващи ощата валута. Министрите ще определят размера му, както и критериите и случаите, в които той ще може да се харчи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.