Цените на петрола се повишиха през седмицата след договорените съкращения на петролното производство от представителите на Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници. След това обаче те отново тръгнаха рязко надолу.
Според Ник Кънингам от Oilprice.com волатилността на петролните пазари най-вероятно ще остане силна и през следващата година.
Съществуват редица променливи, които ще окажат влияние върху петролните цени както при предлагането, така и при търсенето.
Бичи фактори
Иран
Най-големият и най-очевиден риск за петролните пазари идва именно от Иран.
Временното освобождаване от американските санкции на осем страни ще изтече през май. При цена от над 80 долара за барел за Брент и с наближаването на ноември, администрацията на американския президент Доналд Тръмп извърши нещо безразсъдно, възстановявайки наказателните мерки срещу Иран и заплашвайки да сведе до нула предлагането на ирански петрол.
Петролното производство на Иран е намаляло с 380 хил. барела дневно за ноември в сравнение с месец по-рано, понижавайки се под 3 млн. барела на ден.
Все още съществува голямо количество петрол, което САЩ могат да засегнат чрез санкциите и ако това стане, Вашингтон ще направят услуга на ОПЕК+, като сами повишат цената на петрола чрез мерките срещу Иран.
Либия
Северноафриканската страна зачеркна 400 хил. барела дневно заради своето нестабилното вътрешнополитическо положение, след като преди това успешно увеличи предлагането до рекордни нива.
Въпреки своите високи цели относно петролното производство през следващата година Либия може да изненада неприятно пазарите с неочаквани загуби заради военните конфликти в страната.
Венецуела
Страната ще приключи годината с износ на почти 1 млн. барела дневно, което е понижение с около 600 хил. барела на ден от януари насам.
Ръстът при загубите може да се забави в скоро време, тъй като страната вече има прекалено малко за губене.
Много трудно може да се открие дори един анализатор, който да каже, че през 2019 г. Венецуела може да очаква възстановяване на производството в близък или дори в средносрочен план.
САЩ и шистовата продукция
Според проучванията се очаква американският добив на шистово гориво да продължи да расте и през 2019 г.
Големите петролни производители в САЩ вече надскочиха прогнозите за настоящата година въпреки опасенията за свръхпроизводство и пренасищане на петролопроводите.
Въпреки това неотдавнашният спад в цените, финансовият стрес и продължаващите проблеми с петролопроводите могат най-накрая да забавят добива и предлагането на петрол.
Съкращенията на ОПЕК+
Редуцирането на петролната продукция с 1,2 млн. барела дневно би трябвало да спомогне за елиминирането на голяма част от излишъка, но решението на ОПЕК за ново обсъждане на съкращенията в средата на следващата година ще преразгледа влиянието на американските санкции срещу Иран и в зависимост от това може да се очаква нова сериозна промяна в петролните цени.
Кои ще са мечите фактори при петрола вижте в продължението на материала в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.