Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман е заявил през 2017 г., че ще стигне до използване на "куршум" срещу журналиста Джамал Кашоги, ако той не престане с критиките си срещу саудитската монархия, предадоха световните агенции, като се позовават на публикация на в. "Ню Йорк таймс".
На 2 октомври 2018 г. Кашоги беше убит в саудитското консулство в Истанбул от саудитски агенти, дошли от Рияд, припомня Франс прес. Това убийство породи дълбока дипломатическа криза за Саудитска Арабия и опетни репутацията на престолонаследника, обвиняван от американски и турски представители, че е поръчал убийството. Рияд приписва престъплението на "неконтролируеми елементи" и казва, че принцът няма нищо общо.
Според "Ню Йорк таймс" принц Мохамед е споменал думата "куршум" в разговор с един от приближените си Турки Алдахил. Разговорът бил засечен от американското разузнаване, което сега преглежда щателно минали телефонни разговори на принца и пратени от него есемеси в опит да се опита да изясни кой е отговорен за убийството на журналиста, твърди изданието.
В разговора принцът казал, че ако Джамал Кашоги не се върне доброволно в Саудитска Арабия, то трябва да бъде докаран със сила. Ако и двата метода не сработят, то принцът казвал, че би използвал "куршум", за да спре Кашоги. Американски анализатори заключават, че принцът може би не е имал това буквално предвид и че не е искал обезателно Кашоги да бъде застрелян, а по-вероятно е използвал фразата метафорично.
Разговорът е бил проведен в момент, в който официалните представители в кралството са били все повече обезпокоени от критиките на Кашоги към саудитското управление. Същият месец Кашоги започнал да пише мнения за в. "Вашингтон пост" и висши саудитски представители са обсъждали как да го подмамят обратно в Саудитска Арабия.
Прехванатият разговор е най-детайлното доказателство досега, че престолонаследникът е мислил за убийство на Кашоги доста преди екип от саудитски агенти да го убият в консулството в Истанбул, коментира изданието. Вестникът се позовава на настоящи и бивши американски и чужди представители, директно запознати с американски разузнавателни доклади. В последните няколко месеца Агенцията за национална сигурност разпространи разузнавателни доклади до други шпионски агенции, Белия дом и близки чужди съюзници относно комуникациите на принца.
Седмици след убийството ЦРУ приключи първата си оценка по случая, заключавайки, че принцът е поръчал операцията срещу Кашоги.
На 10 октомври група американски сенатори от Републиканската и Демократическата партия задействаха закон, който заставя Тръмп да каже на Конгреса в срок от 120 дни кои чужди граждани той смята за отговорни за това убийство и да въведе санкции срещу тях при необходимост.
Междувременно САЩ вече наложиха санкции на 17 саудитски представители във връзка със случая. Срокът от 120 дни изтича днес.
Запитан по този въпрос, говорителят на Държавния департамент Робърт Паладино припомни само санкциите срещу 17-те саудитци и каза, че няма какво повече да добави, предаде Франс прес.
Същевременно членове на Сената на американския Конгрес от двете партии отново представиха законопроект с предложение за прекратяване на продажбата на оръжия за Саудитска Арабия във връзка с конфликта в Йемен и убийството на Кашоги, предаде ТАСС, цитирана от БТА. Съавтори на законопроекта са републиканците Линдзи Греъм и Тод Янг, както и демократите Джек Рид и Джен Шахин. В законопроекта те настояват и за санкции срещу хора, имащи отношение към убийството на Кашоги.