IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

САЩ искат КНДР да тръгне по пътя на "виетнамското чудо". Ще стане ли?

Сходна трансформация не е много реалистична, твърдят експерти

САЩ искат КНДР да тръгне по пътя на "виетнамското чудо". Ще стане ли?

В горичка извън това разположено северно от Ханой село малък мемориал напомня за ерата, когато Северна Корея и Северен Виетнам бяха изправени заедно срещу "американската агресия", както наричат тук войната.
Четиринадесет паметни плочи маркират първоначалното място за вечен покой на офицерите и войниците от Корейската народна армия, по-голямата част от които военни пилоти, летели тайно като част от военновъздушните сили на Северен Виетнам и изгубили живота си между 1965 и 1968 г, пише Саймън Денйър от "Вашингтон пост".

"Смятахме един другиго за братя в борбата срещу американския империализъм", казва 75-годишната До Тхи Хоа, бивша виетнамска посланичка в Северна Корея.

Когато президентът Тръмп се срещне със севернокорейския лидер Ким Чен-ун тази седмица в Ханой, за да обсъдят сближаването и денуклеаризацията, Вашингтон ще даде страната домакин за пример: Трансформирайки се след войната, Виетнам, по думите на лидерите му, "се гмурна в големия океан" на глобалната търговия, за да се превърне в динамична и растяща бързо икономика, която има близки отношения със старите си американски врагове.

"В светлината на някога невъобразимия просперитет и партньорство, което имаме с днес с Виетнам, имам съобщение за председателя Ким Чен-ун: Президентът Тръмп вярва, че Вашата страна може да измине същия път", заяви държавният секретар Майк Помпейо при своя визита във Виетнам през юли.

"Ваше ще е, ако уловите мига. Чудото може да е Ваше. Това може да е Вашето севернокорейско чудо", каза Помпейо.

В музея за военна история в Ханой останките от свалените от виетнамците самолети Боинг Б-52 са изложени като напомняне за американските бомби, пускани над града.

Ако севернокорейците обаче все още ги учат да мразят "хитрите американски вълци", виетнамците прегърнаха Холивуд, Кей Еф Си и американската мечта.

Повече от четири десетилетия след края на Виетнамската война изумяващите 84 процента от виетнамците са изказали благоприятно мнение за САЩ през 2017 г. (по данни на института Пю) - резултат, по-висок от този във всяка друга чужда страна, където е имало подобно допитване, и само с един процентен пункт по-нисък от броя на американците със същото виждане (85 процента).

Примамливо е да се мисли, че Северна Корея може да премине през сходна трансформация, но това не е много реалистично, твърдят мнозина експерти.

Отношенията на Северна Корея с Виетнам претърпяха колапс през 70-те години, когато Ким Ир-сен подкрепи извършилия геноцид камбоджански лидер Пол Пот, който недолюбваше Виетнам. Последващата виетнамска инвазия на Камбоджа с цел свалянето на Пол Пот обтегна отношенията между Виетнам и Северна Корея. Персоналът на виетнамското посолство в Пхенян бе намален от 20 на седем служители, припомня До.

В завоя на Виетнам към пазарната икономика и установяването на дипломатически отношения със САЩ фанатичните лидери на Северна Корея съзряха още предателство.

"Те така и не го казаха официално, но всички разбрахме, че не са изпитвали радост, когато започнахме да ставаме приятели със стария си враг", казва До.

Отношенията на Виетнам със САЩ и Северна Корея обаче не са единствените, които преживяха кардинални изменения след средата на 70-те години.

На един час път с автомобил западно от този като цяло забравен мемориал на севернокорейските пилоти се извисява живият символ на виетнамската трансформация: огромен комплекс с фабрика на Самсунг, където работят повече от 60 000 души. В центъра на комплекса има голяма сграда без прозорци, заобиколена от огради, наблюдателни кули и спални, чиято цел не е да пречат на работниците да бягат, а да възпрепятстват проникването на индустриални шпиони.

Южнокорейският конгломерат Самсунг, който произвежда една трета от световната си продукция във Виетнам, е инвестирал тук повече от 17 милиарда долара и неговото производство представлява една четвърт от целия износ на Виетнам. Южна Корея през миналата година е вторият най-голям пряк чуждестранен инвеститор във Виетнам след Япония.

Северна Корея е третата държава, установила дипломатически отношения със Северен Виетнам през 1950 г., след Съветския съюз и Китай, но днес отношенията на Ханой със Сеул са доста по-дълбоки, отколкото някога са били с Пхенян. Те са основани не само на бизнеса, но също така на туризма и културата, твърди Фам Хонг Тхай от правителствения мозъчен тръст Виетнамска академия за социални науки. Корейската поп музика и корейските сериали са популярни във Виетнам.

Когато Ким Чен-ун пристигне тази седмица, той може да насърчи идеята страната му да тръгне по виетнамския път.

Японският вестник "Санкей Шимбун" прогнозира, че той ще посети фабрика на Самсунг, а южнокорейското правителство също казва, че Ким е заинтересуван от виетнамския икономически модел.

Севернокорейският външен министър И Йон-хо бе на визита във Виетнам през декември в рамките на обиколката си в четири държави, като посети мавзолея на Хо Ши Мин, академия за земеделски науки и живописния Хайфонгски залив. Други севернокорейски служители също посетиха Виетнам, за да почерпят от виетнамския опит в минното дело и риболова и от успеха при привличането на чуждестранни инвестиции, заяви Фам.

Говори се, че Ким ще посети посети Халонгския залив по примера на дядо си Ким Ир-сен през 1964 г., но не само за да съзерцае изумрудените води и варовичните и карстови образувания: Той отчаяно иска разработването на туристически проект във Вонсан, пристанищен град на източното крайбрежие на Северна Корея.

Макар да е ясно, че Ким явно желае да създаде изолирани зони за туристическо и икономическо развитие (и да се поучи от виетнамския опит), има голяма разлика между това и истинско реформиране на икономиката на страната.

"Публично демонстрираният интерес на Северна Корея по отношение на виетнамския опит е донякъде шоу", твърди Лейф-Ерик Ийзли, професор от университета Еуха Уоманс в Сеул. "Идеята е да се привлече международна подкрепа за севернокорейската икономика, дори и режимът на Ким да продължава да има за цел минимизиране на чуждестранното влияние в страната и може би да няма намерение да извърши денуклеаризация".

Толерантността на Северна Корея към частните търговци и пазари наистина съвпадна с информации за подновени акции срещу чуждестранните културни влияния като например видеозаписи на южнокорейски сериали и филми.

"Каквото и да се случва с икономическото развитие, правителството ще ангажира цялото си внимание, за да си запази контрола. Те по-скоро ще си останат бедни, отколкото да изгубят властта", заяви Бенджамин Кацеф Силбърщайн, научен сътрудник от мозъчния тръст Стимсън сентър.

"Да забогатееш е нещо славно", гласи фразата, приписвана на китайския лидер Дън Сяопин. Невъзможно е обаче да си представим Ким Чен-ун да каже нещо толкова дръзко, защото ще значи, че Южна Корея е близо 20 пъти по-славна от Северна Корея. Виетнамските комунисти бяха в много по-силна позиция, от която да предприемат рисковани икономически реформи, защото преди това те обединиха Виетнам.

Силбърщайн препоръчва да няма самозалъгване по отношение на Северна Корея и да не се предполага, че тя просто ще последва модела на друга държава.

"Могат ли да се учат от Виетнам? Абсолютно. А от Китай? Със сигурност. Има ли обаче характерни за Северна Корея неща, които ще си останат характерни за Северна Корея? Със сигурност. Това е уникална страна от гледна точка на контрола над обществото. Тогава защо да не създаде свой уникален модел на икономическо развитие в условията на изключително строга диктатура, която контролира информационния поток?", пита Силбърщайн.

С широкото отваряне на вратите за търговията и инвестициите виетнамската комунистическа партия преотстъпи също така значителна част от контрола на глобалния капитал, твърди Го Мьон-Хюн, икономист от Азиатския институт за политически науки в Сеул. "Капиталът идва с доста багаж, с много условия за употреба", казва той.

Продукти с марката "произведено в Северна Корея" няма да са популярни на световния пазар, докато в КНДР има затворнически лагери, например.

Останките на 14-имата севернокорейци във Ван Тан бяха върнати в Северна Корея през 2002 г.

До е една от стотиците млади северновиетнамци, учили в Пхенян през 60-те години преди да стане служителка във виетнамското посолство и да се издигне до длъжността посланичка. Според нея Виетнам все още е благодарен за подкрепата, която е получил тогава от Северна Корея.

Взорът на младите виетнамци обаче не е обърнат към бруталните сектанти в Пхенян, а към възможностите, които им предлагат Съединените щати и Южна Корея. Подобни признаци все още не се забелязват сред младите хора в Северна Корея.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
НОТИФИКАЦИИ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата