IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Къде ни е енергийна независимост? Цената не била всичко

В наш интерес е да има разнообразни източници на газ

Снимка: Reuters, архив

Снимка: Reuters, архив

"Турски поток" ще мине през България само след гаранции от Европейската комисия. Официалното посещение на руския премиер Дмитрий Медведев в България приключи с разминаване на позициите за преноса на газ. Все по-малка е вероятността да има нов транзитен газопровод от турската до сръбската граница.

"Безспорно в този казус става въпрос за икономически измерения. В основата им обаче стои политическото решение, както и геостратегически съображения. В никакъв случай не бива да забравяме и какво е мнението на САЩ по темата. Очакват се и нови дискусии за газовите доставки от Русия, за които е интересно каква позиция ще заеме Брюксел". Това коментира в студиото на "Денят ON AIR" бившият генерален консул на България в Одрин Георги Димов.

По думите му е много важно България да постави на място своите искания и да защити националния си интерес.

Руската държавна енергийна компания "Газпром" не планира участие в изграждането на проекта газов хъб "Балкан" в България. Това заяви ръководителят на газовия гигант Алексей Милер, който беше във водената от Димитрий Медведев делегация в София. Милер се надява, че проектът за изграждането на газопровода "Северен поток 2" няма да последва съдбата на нереализирания "Южен поток".

"Не по-маловажен е въпросът за необходимостта от разнообразяване на източниците и трасетата за доставки на газ и енергийни ресурси. Трябва да бъдат разгледани всички опции. И от принципна гледна точка не цената да е определяща, а това да не сме зависими от мястото, което ни снабдява с тези ресурси", подчерта още Георги Димов пред Bulgaria ON AIR.

По-рано днес енергийният ни министър Теменужка Петкова отбеляза, че приходите, които ще се реализират от газопровода "Турски поток" за година, са над 397 млн. лв., което означава, че до 2039 г. България ще си възвърне инвестицията в проекта. Липсващата инфраструктура по трасето за "Турски поток" е 484 км и ще бъде изградена от компресорна станция "Провадия" до българо-сръбската граница.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
НОТИФИКАЦИИ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата