По бреговете на Босфора са накацали десетки палати. Плаването тук е като разходка в историята на Истанбул.
"Ялъ" - така се наричат всички палати по брега на Босфора. Всички те са били построени в последните 300 години по поръчка на богаташи.
Днес десетки от тях са за продан.
"Тези вили са сред най-скъпите и луксозни недвижими имоти в Истанбул и обикновено се виждат само от водата. Откакто Турция е в криза все повече собственици обявяват прелестните си палати за продан", разказва кореспондентът на Deutsche Welle Юлия Хан.
За брокерите кризата е благословия, за богаташите от Персийския залив - също.
Брокерът Тарик ал Фадел и Ухур Айхан, който представлява богаташи от арабския свят, азглеждат една скромна "ялъ".
Къщата има 8 стаи, две кухни, два салона, а точно пред нея има и частен кей за яхти. Всичко това се продава за 130 млн. турски лири или 21 млн. евро.
Тарик ал Фадел обяснява, че от общо 600-те вили на брега на Босфора се продават около 60.
"Цените са доста изгодни, тъй като лирата загуби много от стойността си, затова и търсенето е голямо", обяснява брокерът.
Ухур Айхан обяснява, че за много богаташи от Персийския залив инвестицията в "ялъ" си струва.
"Един ден турската икономика ще се съвземе и тогава инвестицията им ще се изплати. Много араби познават вилите от турските сериали", казва той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.