Отпадането на механизма за наблюдение на правосъдието и борбата с корупцията в България едва ли ще стане през мандата на тази Европейска комисия. Прогнозата е на комисаря за правосъдие на ЕС Вера Йоурова.
"Личното ми мнение е, че това няма да се случи през мандата на тази Комисия. Пред нас няма достатъчно време, а и посоката не е толкова положителна, че да можем да кажем ясно, че можем да спрем механизма", заяви Йоурова днес в Брюксел.
Изказването й беше в отговор на въпрос дали Комисията ще може да изпълни обещанието, което нейният председател Жан-Клод Юнкер даде в началото на мандата си пред България и Румъния - двете държави, които единствени са наблюдавани от Брюксел за правосъдните си системи.
Като причини Йоурова изтъкна липсата на доверие у българите в съдебната система, както и оставащата работа по изпълнение на препоръките на Еврокомисията, които са условие за отпадане на наблюдението. Еврокомисарят подчерта, че усещането за независимост на съдебната система е третото най-ниско в ЕС, “така, че у хората има доста голямо недоверие към правосъдната система”.
Тимерманс се съмнява, че мониторингът на България ще спре
Освен това правосъдният еврокомисар смята, че има още конкретни цели за постигане, особено по отношение на “устойчивите мерки и мерките за необратимост, които все още искаме да видим”, каза Йоурова.
Тя посочи, че България има проблеми и с гражданското и с търговското правораздаване, с информацията, идваща от съдилищата.
Вера Йоурова е вторият член на Европейската комисия, който в последния месец изказва мнение, че мониторингът по Механизма за сътрудничество и проверка, няма да може да бъде свален до 1 ноемрври, когато изтича мандатът на Комисията “Юнкер”.
В началото на месеца първият зам.-председател на Еврокомисията Франс Тимерманс също изрази съмнения, че отпадането на наблюдението ще се случи тази година.
Според него България има “още работа за вършене”, а ситуацията с независимостта на съдебната власт и борбата с корупцията в Румъния предизвикват сериозна загриженост. Той призна, че ЕС е направил грешна преценка, смятайки, че механизмът "ще може да реши бързо проблеми, които е трябвало да се разрешат още преди разширяването са се оказали твърде оптимистични" и трябва да служи за урок.
Механизмът за сътрудничество и проверка беше въведен при приемането на България и Румъния в ЕС през 2007 г. Новият български министър на правосъдието Данаил Кирилов посочи, че отпадането му е приоритет за работата му като министър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.