IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Абитуриентите влизат в живота плахо, на подскоци

Доц. Маргарита Бакрачева пред Puls.bg

 Абитуриентите влизат в живота плахо, на подскоци

- Доц. Бакрачева, около знаковото отброяване от 1 до 12 и цялата еуфория на абитуриентските балове, като че ли темата за прехода от юношеството към зрелостта остава на заден план. Не е ли това един от най-трудните и важни етапи в живота?
 
Всяка промяна в социалните роли, които имаме, особено когато е съчетана с прекаленото много избори днес, е сътресение. Това най-ясно е изразено в теорията за възникващата зрялост, която казва, че психосоциална зрялост в наши дни се постига на 29 г. - тоест има един много по-дълъг период на адаптация, който е необходим на младите хора за да бъдат устойчиви и готови за „големия живот“.
 
Още по-интересното е, че теорията датира още от 2000 г. и оттогава досега още по-динамично са се развили събитията. Периодът е необходим на младите най-вече заради многото възможности, които имат - могат да учат, да работят, да живеят навсякъде.... Но от друга страна често този по-дълъг период на адаптация остава неразбран от родителите. Все още е валидна позицията им: „На твоите години вече знаех какво искам да правя с живота си“, но едно е да имаш 10 университета, между които да избираш и друго е да имаш света пред себе си.
 
- Подготвени ли са децата да бъдат самостоятелни във време, в което масово 30-годишните още живеят с родителите си? Последното изследване на Евростат по темата показа, че у нас момчетата живеят при мама и татко до 31,7 г., а момичетата до 27,5 г.
 
Тук обаче не става дума за психоемоционална зрялост, а за норми. Това, че в Швеция например младежите излизат рано от семейство – на 18 години, не означава, че периодът на адаптация не важи и за тях. Колкото до ситуацията при нас смятам, че това е най-красивото, което сме запазили – модела на семейните отношения. Днес просто се изисква много повече време, за да можеш чисто психологически да се отделиш. Така че в това отношение сме добре и дори може да го тълкуваме в положителен план.
 
Колкото до късното заживяване сами, то до голяма степен е свързано с тенденцията на отлагане на възрастта за встъпване в брак, първо дете и т.н. Това е и европейската тенденция на застаряващото население.
 
- С каква нагласа правят първите си крачки абитуриентите – скачат смело в живота или се придвижват на подскоци - объркано и плахо?
 
Цялото интервю с доц. Маргарита Бакрачева можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
НОТИФИКАЦИИ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата