Зъбният кариес е най-често срещаното заболяване на твърдите зъбни тъкани. Той нарушава целостта на зъба като повишава чувствителността му, прави го по-крехък, нарушава структурата на емайла и дентина на зъба. Кариозните зъбни тъкани са с променен цвят и консистенция. Цветът варира от тебеширено бял до тъмнокафяв и дори черен. Понякога кариесната повърхност е твърда, но не блестяща, като в процеса на развитие твърдите зъбни структури могат да бъдат превърнати в мека и кашкава материя.
Зъбният кариес не боли. Погрешно е схващането на много хора, че "заразените" зъби заболяват. Може да станат по-чувствителни към студено, сладко, кисело, но болката веднага отшумява след премахване на дразненето.
Появи ли се постоянна болка в зъб, това би означавало, че нервът е възпален. Най-честата причина за такова възпаление е кариозно разрушение на зъба, което не е лекувано навреме.
Кариесът е многофакторно заболяване, като в него участват основни и модифициращи фактори. Основните причини, които лесно можем да модифицираме и подобрим са храненето и личната орална хигиена. Модифициращи фактори са стресът, работната среда, вредни навици.
От ранна детска възраст храненето оказва основно влияние върху развитието и здравето на целия организъм. Създават се хранителни навици, изпитват се различни вкусови усещания.
В най-ранна детска възраст за здрави зъби е добре да се консумират храни богати на калций, фосфор и други минерали.