Лятото е дългоочакван и любим сезон на повечето хора, но той крие своите опасности. Жегата и силното слънчево греене могат не само да предизвикат изгаряния и да повишат риска от рак на кожата, но и представляват опасност за сърцето, нервната система и вътрешните органи. През лятото процентът на топлинните удари естествено се повишава и това си има своите причини.
Горещината е опасна за всички хора, особено за тези, които прекарват повече време на открито и се движат по-активно, за малките деца, за възрастните и за страдащите от хронични заболявания.
Какво представлява топлинният удар?
Топлинен удар е сериозно състояние, което настъпва, когато вътрешната температура на тялото надвиши 39,4 градуса по Целзий. Обикновено е резултат от излагането на екстремно високи температури и прекарване на време под яркото слънце.
Топлинният удар е спешен случай, при който трябва да се действа незабавно.
При топлинен удар тялото се опитва да понижи собствената си температура, като последователно изключва работата на отделни органи, за да запази енергия за сърцето и мозъка. Това може да доведе до бърза полиорганна недостатъчност и смърт.
Ранните признаци на топлинен удар включват изпотяване, зачервена кожа, замаяност, повръщане, объркване и изгубване на съзнание. Могат да се появят дезориентация, заблуда, неспособност за оценка на ситуацията, липса на моторна координация, гърчове, припадък.
Топлинният удар не трябва да се лекува в домашни условия, а трябва да се потърси незабавна лекарска помощ. Състоянието е много опасно и не трябва да се неглижира. Веднага щом разпознаете признаците, потърсете спешна помощ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.