Когато полицаите в Северна Каролина спират мъж по подозрение, че кара пиян, им е трудно да повярват на твърденията му, че не е близвал алкохол.
40-годишният шофьор отказал да си направи тест с дрегер и за това бил отведен в близката болница, където кръвните тестове показали, че промилите в кръвта му са 2,5 пъти над допустимите. Тоест, той би трябвало да е изпил най-малко 10 питиета за един час. Мъжът продължил да твърди, че не е докосвал алкохол, но и на лекарите им било трудно да му повярват.
Но той казвал истината.
Учените от университета Ричмонд в Ню Йорк доказали това. Мъжът наистина не е близвал нито бири, нито коктейли, а вместо това, в червата му имала мая, която превръщала въглехидратите от вечерята му в алкохол.
С други думи - тялото му само произвеждало бира.
Резултатите от изследването били публикувани в BMJ Open Gastroenterology. Мъжът, чиято идентичност е запазена в тайна, страдал от синдром на автоматично варене или синдром на чревна ферментация.
„Хората, които имат този синдром, имат същите проявления на пиянството – дъхът, сънливостта, походката“, казва Фахад Малик, главният учен на изследването пред BBC. Мъжът бил лекуван със противогъбични лекарства. Но всичко за него също започнало след лечение за наранен палец. Той не бил същия, характерът му започнал да се променя, имал депресия, загуба на памет, замъглено съзнание.
Държал се агресивно, а това не било типично за него. Три години по-късно бил спрян за шофиране в нетрезво състояние. Леля му решила да купи дрегер и да следи промилите алкохол в кръвта му. Тя била чувала за подобно нетипично състояние и посъветвала племенника си да потърси помощ.
Мъжът успешно бил лекуван в болница в Охайо, но за кратко. После симптомите се появили отново. Положението станало толкова сериозно, че той получил и мозъчен кръвоизлив. Бил откаран в болница, където се възстановил за 10 дни, но и там лекарите не му вярвали, че не пие алкохол, тъй като промилите в кръвта му варирали.
Тогава се появили учените от Ричмонд, които открили, че антибиотиците, които приемал преди години, довели до това състояние. Те му дали пробиотици, които да убият бактериите в червата му. Сега мъжа може отново да яде пица.
По думите на Фахад Малик, синдромът рядко се диагностицира. В миналото дори е бил считан за мит.