Вирусът на морбили атакува имунната система както и вирусът на СПИН, но по-бързо, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес. Уязвимостта на болните към патогени е почти същата като тази на новородените. Това увеличава необходимостта от ваксинация.
По-рано медици констатираха, че кампаниите за ваксинация срещу морбили намаляват детската смъртност. Учените обаче не бяха наясно какви са биологичните механизми, довели до намаляването й.
Специалисти от Харвардския университет, медицинския институт "Хауърд Хюз" и университета "Еразъм" в Ротердам са изследвали кръвни проби от 77 деца от Холандия, заразени с морбили по време на епидемията, която върлуваше в страната през 2013 г. Кръвните проби били взети точно преди началото й и два месеца по-късно.
Учените ползвали разработения в САЩ инструмент ВирСкан. Той идентифицира всички вируси, с които някога е бил заразен някой и за които си спомня имунната му система - ХИВ, грипен, херпесен и стотици други.
Когато е нападнат от вирус, организмът създава антитела. Те остават в организма и го защитават от бъдещи инфекции. Става въпрос за т.нар. имунна памет.
Резултатите показали, че морбилите унищожават между 11 и 73 процента от антителата у децата. "Морбилите значително намаляват имунната защита - отбеляза епидемиологът Майкъл Мина от Харвардския университет. - За разлика от заразяването с ХИВ имунната система отслабва и се възстановява по-бързо."
Изследването, подкрепено с експерименти с макаци и друг анализ, разкрива, че опасността от морбили надхвърля свързаните с инфекцията рискове.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс", съобщава БТА.