Работодателите отново скочиха срещу цената на тока за бизнеса. Между 3 и 9 март те ще имат поредна среща с представители на държавата и парламента за обсъждане на напредъка по над двадесетте мерки за решаване на проблемите в енергетиката.
След това ще решат дали да продължат с преговорите или да предприемат по-радикални стъпки, включително и протести, каквито имаше преди няколко години.
За нас това е изключителна важна среща, защото цената на електроенергията за българската индустрия от началото на годината е най-висока в ЕС, без да се броят доплащанията, които правим като такси "задължение към обществото" за неправомерната държавна помощ за централите в Маришкия басейн - ТЕЦ 1 и ТЕЦ 3, към които сега се добави и ТЕЦ 2 чрез решението на НС и заповедта на министъра на енергетиката, каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев пред журналисти.
Той отново повтори позицията на работодателите, че правилният начин е да се развалят договорите за неправомерна държавна помощ, да се одобри механизъм за капацитет и да се проведе търг - които централи дадат по-добри цени, те ще получат тази ограничена държавна помощ. В този случай, по думите на Велев, цената на енергията би била конкурентна на българския пазар, предаде БТА.
Друга важна за бизнеса задача е либерализацията на пазара, което е необходимо условие да се одобри този механизъм и да се проведат търгове. Така че местни играчи да не могат да манипулират нашия малък пазар, което в момента се случва, каза Велев. Той посочи, че тези играчи са както от страна на БЕХ, така и големи търговци в частния сектор.
Четирите национално представителни организации - КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП, поискаха оставки на ръководствата на БЕХ, на ТЕЦ "Марица Изток 2" и на Българската независима енергийна борса. Причината за исканите оставки е, че от началото на годината цената на електроенергията за индустрията в България е най-висока в цяла Европа заради "некадърното" управление на сектора.
Велев участва в организирана от Асоциацията на индустриалния капитал в България среща на тема "Актуални възможности и необходими действия в подкрепа на българския бизнес".
Пред БНР Велев коментира, че влизането на България в чакалнята на еврозоната е национален приоритет, който ще подобри бизнес средата и ще ускори икономическия растеж.
"Нашата позиция е ускорено включване в чакалнята ERМ ІІ. Самото влизане в нея ще подобрява конкурентната позиция на страната. Моментът, в който да се излезе от чакалнята и да се влезе в еврозоната, е важен, но той е втора стъпка, която има време да бъде обсъждана кога точно да бъде извършена. Важно е обаче да се влезе в чакалнята, за да се извлекат предимствата от тази макроикономическа стабилност, от ограниченията, които налага валутният борд", заяви той.
Големият бизнес няма страхове от започналите проверки на прокуратурата на приватизационни сделки, каза Велев и допълни: "Това е важна тема, обществото, което не подкрепя предприемачеството при декларирана привързаност към пазарната икономика е обречено на изоставащо развитие. В България продажбите на всички компании, взети заедно, са от порядъка на 300 млрд. лева. Обществените поръчки са 6 млрд. Зависимите от държавата бизнеси са от порядъка на няколко процента…90% от бизнеса у нас е този, който работи на международните пазари, работи по правилата и тези бизнеси заслужават уважение, а не охулване".
Според него единиците, които са престъпвали закона, трябва да понесат цялата му строгост.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.