IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

И Япония обявява извънредно положение

Токио - в критично състояние, болниците са препълнени

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Японският премиер Шинздо Абе ще обяви извънредно положение в някои части на страната, включително Токио, заради скок в броя на заразените с коронавирус.

Абе обяви плана в понеделник, позовавайки се на “бързото нарастване на броя на заразените, особено в градските райони като Токио и Осака”, съобщи АФП.

Мярката ще даде възможност на управителите на седем региона да помолят хората да останат по домовете си, а предприятията да затворят вратите си, съобщава БГНЕС.

Очаква се Абе официално да обяви извънредното положение по-късно през деня и то ще влезе в сила от полунощ. Мярката е далеч от подобните, наложени в някои части на Европа и Съединените щати, без механизъм за прилагане, който да държи хората вътре по домовете им, нито има предвидени наказания за тези, които не спазват това.

Но експерти и местни лидери настояха за декларацията и 80 процента от анкетираните от обществения телевизионен оператор TBS през уикенда заявиха, че подкрепят този ход. Очаква се блокадата да е в сила за първоначално около месец.

Тя е в резултат на нарастващ натиск върху правителството да предприеме нови действия, тъй като медицинските експерти обявяват скок на инфекциите, като Токио отчете рекордни 148 нови случая в неделя, все още далеч под тези, наблюдавани в много части на света.

Лекарите в столицата предупредиха тази седмица, че градът вече е в "критично състояние", а болниците са препълнени.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
НОТИФИКАЦИИ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата