В писмо на Българската стопанска камара до премиера Бойко Борисов се настоява за цялостното възстановяване на дейността на моловете. От началото на извънредното положение там работят само аптеки, офиси на банки и хранителни магазини.
"При затворени магазини сме принудени да изплащаме наеми и сервизни такси", обясни Стефка Такева, представител на верига магазини, която има обекти в моловете, пред БНР.
Според нея засега няма опция за договаряне, когато магазините отворят, например след месец.
От два месеца върви кореспонденция с мениджърите на моловете, които предлагат на търговците отложени плащания, след като дейността им отново стартира.
"Би трябвало институциите да се застъпят за нас. Даваме хляб на много хора“, коментира Такева и отбеляза, че би могло да се мисли например за намаление на такса смет и данък сгради, които също се фактурират в момента.
"Когато са ни затворени магазините, би трябвало поне да нямаме разходи за самия обект", изтъкна тя.
За момента само 2 мола в София са се съгласили да не се плаща наем, но искат пълния размер на сервизните такси, посочи Стефка Такева.
За да може бизнесът да рестартира, трябва да има адекватни условия, след като отворим, смята тя.
По думите й пред голяма част от търговците перспективата е фалит.
„Има такива, които не издържат финансово и са се преориентирали да търсят магазини по улиците“, призна Такева.
„Някои от обектите предпочитат да изпратят служителите си на борсата, защото „мярката 60/40 не работи, когато магазинът ти е затворен и нямаш никакви приходи“, поясни тя.
Относно общата климатична и вентилационна система в моловете Такева смята, че държавата е трябвало да им постави изисквания за промяна в тази насока като противоепидемична мярка и е трябвало това да се случи през периода, в който са затворени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.