Все по-изобретателно се осъществяват кражбите на ток. Като бройка битовите крадци са повече, но пък от бизнеса щетите са повече, пише "24 часа". Най-често крадците от стопанския сектор са хотели, заведения и магазини.
Мъж от Карлово краде ток, като прокарва кабела през клон на лоза в двора си. Друг отоплява с краден ток оранжерията си за марихуана.
Върхът на наглостта обаче е случай, при който екип на енергоразпределителното дружество е заключен в трафопост, за да бъде осуетена проверка в хотел, който ползва ток, без да плаща.
Само за една година в България е откраднат ток, колкото е потреблението на градове като Провадия, Казанлък и Севлиево, взети заедно.
В Западна България неправомерното ползване, както елегантно се наричат кражбите, е било 34 012 мегаватчаса.
Ток, колкото биха ползвали над 43 000 домакинства, е откраднат миналата година на територията на Югоизточна България. Сметката е при месечно ползване на около 280 киловатчаса на семейство.
При “Енерго-Про” начислената електроенергия на хванати в кражба потребители за 2019 г. е 46 000 мегаватчаса, а съставените протоколи са 2600.
През 2019 г. КЕВР одобри правилата за измерване на електроенергията и в тях беше разписано правото на регулатора да определя цената за краден ток.
Комисията се съобрази с исканията на компаниите за нерегламентирано присъединяване към мрежата санкцията да е 180 дни назад, както е в повечето страни в Европа. Но при манипулации на електромерите срокът остана 90 дни.
Година по-късно дружествата отчитат увеличение на кражбите, както и по-голяма находчивост, наглост, в някои случаи и агресивност от крадците, затова настояват за законови промени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.