IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

"Спящите" акции в България са на стойност от 60 до 100 млн. лева.

Какви рискове крият те?

 "Спящите" акции в България са на стойност от 60 до 100 млн. лева.

Снимка: БГНЕС

Централният депозитар предлага да се създаде фонд, в който да влязат "спящите акции" от масовата приватизация от 1997 г. Омбудсманът Диана Ковачева изпрати становище до Министерството на финансите, в което посочва, че законопроектът за "спящи акции" застрашава правата на близо 2,5 милиона българи и ще им донесе огромни загуби.

"Не е прецедент, че сме на едно мнение със синдикатите. Притеснява ни, че се подготвя една скрита национализация и конфискация на частна собственост. Смятаме, че това е противоконституционно", каза пред Bulgaria ON AIR изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал у нас Добрин Иванов.

По думите му дори този закон да бъде приет, той ще бъде обявен за противоконституционен, ако бъде атакуван от някой от органите, които имат право.

"Нито една европейска директива не налага това, това е изцяло национално решение. ЕС е приел директива, с която цели да стимулира акционерите да задържат акциите си дългосрочно. Твърди се, че "спящите акции" са за стойност около 2 милиарда лева, а собствениците на такива акции са около 2,5 милиона българи", разясни Иванов.

Според него "спящите" акции са на стойност не повече от 60 до 100 млн. лева.

"Има и такива акции, които наистина са загубили собствеността си. Там ситуацията е сложна по упражняване на правата на акционерите. В много случаи е много по-скъпо за акционер да прехвърли правата върху акциите си, отколкото да не прави нищо", отбеляза изпълнителният директор на АИКБ.

Добрин Иванов добави, че таксите за прехвърлянето на акции са от 50 до 100 лева.

"Предлага се прехвърлянето на акциите от Централния депозитар в инвестиционни посредници, където вече се дължат такси. Никой не може да гарантира добросъвестност на инвестиционния посредник. Ние настояваме за оттегляне на този законопроект. Предлагаме решение - да се проведе информационна кампания, да се издирят всички акционери в регистър "А" и да се осигури облекчен, безплатен режим за прехвърлянето на тези акции", подчерта Добрин Иванов в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той коментира и придобиването на 19% от капитала на Първа инвестиционна банка от държавата.

"Това беше последното изискване на ЕЦБ за осигуряване на допълнителна капиталова адекватност на ПИБ. Съотносимо към целта, която преследваме, това може би е единственото решение. Всички други ходове бяха използвани", смята Иванов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
НОТИФИКАЦИИ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата